Vision och verklighet

Politik2013-01-19 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

 ”Politiken bör varken avgöra hur många människor man får leva tillsammans med, gifta sig med eller vem som ska ärva ens tillgångar”.

Detta är en av de skrivningar i förslaget till nytt idéprogram för Centerpartiet som upprört så mycket känslor.

För mig finns det inget som helst kontroversiell i konstaterandet och jag är varken tok- eller nyliberal.

Däremot tolkar jag inte talet om giftermål som att öppna dörren för tvångsgifte och fri lejd för världens alla konstiga sekter där männen har ett helt koppel med unga fruar.

Jag tänker på människor som av fri vilja och för kärleks skull lever i en relation med fler än en. För mig är det helt och hållet okontroversiellt. Betyder det att jag vill riva upp de regler och lagar vi har för äktenskap nu? I dag?

Nej.

Lika lite som jag tror att det är möjligt att infria en annan, för mig självklar vision: fred i världen, i morgon. Eller ens nånsin faktiskt.

Visionen ska vara fri från om och men, det är i den vi beskriver våra värderingar, det samhälle vi strävar mot.

Den andra ”tokliberala” skrivningen är: ”För ett parti som värnar friheten och bygger sina värderingar på alla människors lika rätt och värde finns inget annat logiskt ställningstagande än att man är för en fri invandring”.

Också det en självklarhet. Därmed inte genomförbar i dag eller ens i morgon.

Att jag tycker att formuleringen är fullt logisk beror kanske på att jag inte bygger den på Sverigedemokraternas (och andras) verklighetsbeskrivningar där hundratusentals låtsatsflyktingar mobiliserar sig för att lura sig in i det svenska välfärdssystemet.

Precis som det lät när de baltiska staterna och Polen kom med i EU och man pratade på fullt allvar om social turism med exakt samma utgångspunkt.

Det är klart att målen blir orealistiska om man applicerar dem på den värld vi lever i i dag. Vägen dit måste självklart byggas på en rad helt nya förutsättningar.

Kanske oroar tanken om en gränslös värld mest eftersom vi vet hur världen ser ut. Orsakerna till att människor måste fly från hus och hem verkar ju inte direkt minska i vår omvärld. Vi står inför en förändring av planetens klimat som med stor sannolikhet kommer att leda till en helt ny sorts flyktingar. De som flyr när deras länder förvandlas till öken eller översvämmas när havet stiger.

Oron och alla problem som vi ser framför oss, oavsett partiers visionsprogram, måste diskuteras och tas på allvar.

Men om vi tror att Sverigedemokraterna är de enda som ”tar tag” i de här frågorna så bedrar vi oss å det grövsta. SD vill inte lösa några problem, de vill stänga gränsen och låta människor på flykt klara sig bäst de kan.

Framtiden handlar inte om hur vi ska kunna hindra människor att komma hit, det handlar om hur vi ska får fler att välja att komma hit.