Vems universitet är Mittuniversitetet?

Politik2011-04-20 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Jag har vid flera tillfällen skrivit om hur få sökande det är till lärarutbildningen, och vilket problem det är för rekryteringen till yrket.

Denna vår slår Mittuniversitetet något slags rekord. Till utbildningen för ämneslärare på gymnasiet i Samhällskunskap/Svenska har en (en!) person sökt. Anders Olofsson vid Mittuniversitetet säger till Mittnytt (SVT):

- Nu måste vi gå ut och annonsera för att få in nya sökande.

- Vi måste se till att fylla klassrummen.

Det låter inte så värst betryggande.

Det är givet att den här typen av rekryteringsproblem även påverkar gymnasieutbildningen.

I Finland är det helt annorlunda. Ett inslag i SVT:s Aktuellt i går beskrev hur det är lika svårt att komma in på lärarutbildningen som på läkarutbildningen i Finland. Lärarnas status är också högre. Föga förvånande når Finland också mycket bättre resultat, då kunskaperna hos olika länders elever jämförs.