Varför är småhus exploatering?
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
I går skrev GA om kommunens samrådsmöte om utvecklingen av Ygne, där kommunen vill bereda plats för fler hus. Just att hitta och öppna attraktiva boendemiljöer för fler är en viktig komponent om vi skall kunna vända Gotlands vikande utvecklingskurva.
Naturligtvis måste det arbetet utföras med ett betydande mått av fingertoppskänsla. Och där studsar jag inför ett ord som kommunala företrädare av någon anledning gärna använder i sådana här sammanhang. Exploatera.
Svenska Akademins ordlista förklarar ordet: bearbeta, utnyttja (hänsynslöst), dra (oskälig) fördel av.
"Exploatera" behöver inte tolkas negativt, men det är ett ord som är laddat med negativa associationer.
Jag är inte ute efter att kommunen skall börja tillämpa ett nyspråk av Orwellskt snitt. Det lurar exempelvis ingen om man börjar kalla expropriation (tvångsinlösen) för "kommunala fastighetsförvärv till bonuspriser". Den som ofrivilligt blir av med sin mark vet ändå vad det är fråga om. När regeringen Carlsson införde tvångssparandet så försökte man lansera namnet "tillfälligt hushållssparande". Men det döptes snabbt om till tvångssparande, och så är åtgärden känd än i dag.
Ord har valörer. Och jag tycker faktiskt inte att fler småhus bland befintlig bebyggelse förtjänar epitetet exploatering.