Jag har läst hur deltagarna i landbygdsupproret ser på hotbilder och möjligheter. Det är en spännande läsning, som inte bara gäller landsbygdens folk och utveckling, utan som gäller hela Gotland.
Hotbilderna är välbekanta, men möjligheterna är mer intressanta. Särskilt landbygdsupprorets fokus på Gotlands position i Östersjöregionen och vilka möjligheter det ger, som vi inte alls har tagit vara på.
En viktig hotbild för inte bara landsbygden, utan för hela Gotland, är den bild och upplevelse av hur främst tjänstemännen i regionen, men också på länsstyrelsen agerar. Jag tycker landsbygdsupproret gör en riktig analys av felet med tjänstemännens myndighetsutövning, men också vilket perspektiv politikerna har i sina beslut. Det stora felet är stuprörstänkandet och bristen på helhetssyn.
Då det gäller regionens beslutsfattande har politikerna detta i sin makt. Åke Svensson måste ta ett krafttag tillsammans med regionledningen för att få ordning på beslutsfattandet. Bygglovshanteringen har många förbättringsområden och medborgare och företagare måste få en verklig upplevelse av att det är enkelt, smidigt och snabbt att få besked om bygglov, tillstånd, planmöjligheter och annat. Detta måste ha prioritet ett för regionledningen. Skrota stuprörstänkandet och styr in på helhetstänkandet. En avgörande framgångsfaktor inte bara för landsbygden, utan för hela Gotlands utvecklingsmöjligheter.
På landbygden är de flesta företag mångsysslarföretag. De har många nischer. De är beroende av bra bredband och tele-förbindelser. Det gläder mig att landsbygdsupproret ser energieffektivisering och utveckling av alternativa energikällor som en viktig sektor. Men också att regelverket ska göra det möjligt för mikroföretag att driva pensionat eller små rörelser, som kan försörja en familj.
Glädjande är också att landsbygdsupproret betonar Gotlands position i Östersjöregionen och vikten av att få färjeförbindelse österut med baltiska orter. Det kan leda till turism på landsbygden och konferenser på Gotland, som anses som neutral plats i Östersjöregionen.
Landsbygdsupprorets hotbilder och möjlighetslista gäller hela Gotland. Det visar kraften och dynamiken i landsbygdsupproret. Tack för det!