Tyvärr lärde vi oss inte läxan

Politik2010-12-09 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Så länge det finns människor som inte kan, får eller vågar leva sitt liv såna som de är, så länge finns det anledning att ta upp frågor som sex och relationer även på en ledarsida.
Men det är också lika viktigt att diskutera sexualitet som något positivt, ett mänskligt behov som vilket som helst. När vi talar om sex i det offentliga rummet är det ofta i negativa ordalag. Vilket ibland är helt i sin ordning. Det är till exempel inte rimligt att elvaåringar ska prackas på stringtrosor och push up-behåar.
Men de ämnen som Anna Karlsson kommer att ta upp i tre artiklar här på Gotlänningens ledarsida är sexualitet i sitt naturliga sammanhang: sex och kärlek mellan vuxna människor.
Sex i ett sammanhang där hon även tar upp respekt, normer och varför vissa relationer anses normala och andra inte.
Så länge frågor om sexualitet förknippas med något lite skämmigt kommer myterna att fortsätta leva vidare. Som att mäns sexualitet är totalt okontrollerbar och att kvinnor i stort sett inte har, eller bör ha, något annat än en passiv och tillåtande sexualitet. Myter som att kvinnor som säger nej egentligen menar ja.
Om sexualiteten till största delen styrs av reproduktionsbehovet, vilket somliga hävdar, borde kvinnors och mäns sexualitet vara lika stark. Även om det är kvinnorna som, bokstavligt talat, får bära konsekvenserna av denna drivkraft.
Att männens sexualdrift skulle bottna i att bara så sin säd och sedan dra vidare - utan att vare sig bekymra sig eller bry sig om de frön han sår - är både nedvärderande och förolämpande mot alla män.
Så nog finns det skäl att omvärdera en del gamla sanningar om vad som styr våra behov.

Sexualundervisningen i skolan har varit bra i den svenska skolan. Inte minst på Gotland finns fantastiska resultat av sex- och samlevnadsprojektet på 1970-talet.
Tyvärr drog man inte lärdom av de fina resultaten och idag är bristen på sexualundervisning i skolan starkt kritiserad från många håll. Trots att behoven för våra ungdomarna kanske är större än någonsin.
För får de inte information och kunskap i skolan eller hemma får de den såklart ändå. Men då från chattar och forum på nätet eller från kompisar som förmedlar mer eller mindre sanna sanningar om hur saker och ting fungerar.
Sexualkunskapen får inte bara handla om mens, erektion, eller om hur man ska skydda sig från angripare och hur man gör en abort.
Lusten och glädjen måste också finnas med. Att sex är naturligt och något positivt, samt att det finna olika sätt att leva ut sin sexualitet.
Och att det är tillåtet att prata om detta.