Sverige beroende av kärnkraft
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Läget hade inte behövt vara så ansträngt om kärnkraftsproduktionen levererade full effekt. Men mitt under smällkalla vintern är bortfallet stort eftersom reaktorer står stilla eller körs med reducerad kapacitet till följd av översynsarbeten.
Det borde gå att kräva bättre framförhållning av elproducenterna. Att vintern kommer med kyla är ju ingen nyhet. Istället för ren och miljövänlig kärnkraft sätts nu reserver i form av fossilenergianläggningar igång för att matcha efterfrågan. Det är dyrt och långt ifrån klimatsmart, även om energijättarna knappast gråter över att priset på deras vara pressas upp i skyn.
För de rödgröna borde dagens situation på elmarknaden vara en obekväm sanning. Deras drömmar om att fasa ut kärnkraften rimmar illa med verklighetens behov. Tänk bort kärnkraften och det vore inte endast elpriset som skulle skena, utan även de svenska koldioxidutsläppen.