Straffskatt på äldre

De äldre i PRO demonstrerade i onsdags mot den borgerliga straffskatten på pensionärer. De får 600-800 kronor i månaden i straffskatt.

De äldre i PRO demonstrerade i onsdags mot den borgerliga straffskatten på pensionärer. De får 600-800 kronor i månaden i straffskatt.

Foto: Tommy Söderlund

Politik2009-11-20 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
De äldre inom PRO demonstrerade i onsdags mot den borgerliga regeringens straffskatt på pensionärer. Den borgerliga jobbpolitiken bygger ju på att sänka skatterna för dem som har jobb och höja skatten för dem som inte har jobb.
Pensionärer, sjuka och arbetslösa får högre skatt än dem som har arbete. De borgerliga tror att arbetslösheten sjunker och utanförskapet minskar med dessa åtgärder. Men vi har sett att motsatsen sker. Den borgerliga jobbpolitiken är misslyckad och orättvis.
Straffskatten på pensionärer får stora konsekvenser för de äldres ekonomi. Skillnaden mellan att ha jobbat och fått lön och jobbavdrag och att få den lägre pensionen och dessutom den borgerliga straffskatten, gör stor skillnad i hushållsekonomin för de äldre. I de flesta andra länder är pensionärernas skatt lägre än löntagarnas. I Sverige betalar pensionärer högre skatt än löntagarna.
Som framgick av GT:s reportage i går blir det stora skillnader redan på låga pensioner. De flesta på Gotland har en pension runt 10 000 kronor i månaden. För dessa är det en straffskatt på hela 654 kronor i månaden. För dem som har 15 000 kronor i månaden i pension är straffskatten 886 kronor i månaden. Är det så underligt att landets pensionärer är rasande på den borgerliga regeringen, som tvingar dem betala en sådan straffskatt.
Nu har de borgerliga lovat sänka skatten något för pensionärerna. Men det är marginella sänkningar, för de borgerliga har inte råd med mer, säger statsminister Fredrik Reinfeldt. Men han har råd att sänka skatterna för de rika med tusentals kronor i månaden. Det ligger mycket i det Ylva Johansson sa på den socialdemokratiska partikongressen nyligen, att det är inte bara ideologiskt och politiskt fel att straffbeskatta pensionärerna. Det är djupt omoraliskt också.
De äldre har genom sitt arbete och sina skatter byggt upp dagens välståndssamhälle. De har investerat i kommande generationer. Då är det djupt omoraliskt att svika de äldre för denna insats. Visst ska det löna sig att arbeta. Men det måste också löna sig att ha arbetat. Socialdemokraterna och de rödgröna kommer bit för bit ta bort de borgerligas straffskatt på pensionärerna.