Snart är det 2017

Politik2011-08-09 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Bortsett från att Janica Sörestedts (S) uttalande om elitsatsande idrottsungdomar på Gotland (Radio Gotland) må ha övertolkats så märks en häpnadsväckande okunnighet om idrottens förutsättningar hos kultur- och fritidsnämndens ordförande i den debatt som blossat upp om bristen på anläggningar.

Lika oroväckande är att ingen annan röst hörs i den gotländska politiken som kan visa att kompetensen och insikten finns på annat håll.

Att ordföranden för den politiska nämnd som ansvarar för idrotten på Gotland inte på rak arm kan svara på vilka idrotter som berörs av ständiga dispenser för att få spela matcher i Södervärnshallen är snudd på skandal. Inte ens efter att hon får en andra chans i Radio Gotland när hennes uttalanden följs upp har hon läst på. Hon "tror" att det framför allt är basketen och "kanske" innebandyn.

Nu ska inte det eftersatta anläggningsunderhållet åläggas endast sittande majoritet att bära ansvar för. Solbergabadet, Gutavallen och Södervärnshallen har tjänat ut för många år sedan. Ansvaret för detta vilar på flera majoriteter under många år tillbaka.

Det är svårt att bygga nya hallar utan pengar, det är mycket som ska finansieras av de skattepengar som Region Gotland har att fördela. Men i sken av den pågående debatten kan man ana att det inte enbart är brist på pengar som är förklaringen till att inget hänt. Den politiska viljan och det politiska intresset och förståelsen verkar vara en lika stor bristvara.

Den förra majoriteten gjorde ett försök att lösa problemet. Måhända att man ville så mycket att det sprack men ingen kan ifrågasätta det engagemang och den vilja som låg bakom arenahalls-projektet.

Nu fungerade inte det och det blir en idrottshall på P18-området som också från början var planen B. Gott så.

När Solbergabadet renoverades visste alla inblandade att det var konstgjord andning. Nu ska planeringen av ett nytt badhus äntligen inledas, trots att pengarna fortfarande saknas. Men när pengarna kommer har man i alla fall en plan. Gott så.

Gutavallen är kanske den anläggning det varit mest tyst om, trots att förfallet här pågått i flera år. När löparbanorna nyligen rengjordes med högtryckstvätt föll de i bitar (!) och utgör klara skaderisker att använda. Förvaltningen har äskat pengar för underhåll år efter år men hittills har alltid något annat prioriterats.

År 2017 ska Gotland arrangera ö-spelen. Nu är det dags för verkstad. Inte för i första hand ö-spelens skull utanför de 20 000 aktiva i olika idrotter som i dag inte kan träna eller tävla optimalt i sina idrotter på grund av anläggningar som inte håller måttet.

Ingen kan begära en färdig plan med full finansiering på en kafferast.

Politisk samling och beslut på sakliga grunder är däremot det minsta man kan begära.