Röstbojkott rimlig reaktion

Politik2007-03-01 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
I ett ledarstick i GA den 28 februari kallar Mats Linder den katolske biskopens och filadelfiakyrkans ledares inträde i debatten om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige "hialöst". Anledningen skulle vara att debattanterna hotat med en kristen bojkott av kristdemokraterna i nästa val. Det har de naturligtvis all rätt till.

Om man inte förstår anledningen till dessa herrars inträde i debatten så har man, som tydligen GA.s politiska redaktör, inte insett vilken stor förändring såväl kd som m genomgått under senare tid. Båda kunde tidigare med viss rätt kalla sig värdekonservativa, och som sådana värnande kristna uppfattningar. Men i dagsläget vet man verkligen inte vad dessa partiet står för. Moderaterna har blivit "nya arbetarpartiet", på väg att bli nya tokvänstern, och står bland annat i begrepp att införa könsneutrala äktenskap i sitt partiprogram. Och kristdemokraterna har för länge sedan kompromissat bort sig i abortfrågan. Att de kristna betraktar konceptionsögonblicket som mänskligt livs uppkomst struntar Göran Hägglund fullkomligt i, och orsaken är att det egna partiet och den personliga makten ska få utvecklas. Då offras saklöst gamla värderingar. Makt korrumperar.

Om man har kristna värderingsnormer, och vill vara trogen dessa, kan det inte kallas "hialöst" att reagera när dessa normer så uppenbart kränkes.