På en campare går det två kryssningsturister

Massturism. Nya kryssningsskeppet Norwegian Breakaway.

Massturism. Nya kryssningsskeppet Norwegian Breakaway.

Foto: Fotograf saknas!

Politik2013-05-13 05:55
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Jag hoppas verkligen att det kommer till stånd en kryssningkaj i Visby. Det är för sorgligt när de nya stora kryssningsskeppen ser sig tvungna att segla Gotland förbi, bara för att det inte finns något vettigt sätt att lägga till.

Tusentals besökare skulle vid ett snabbt strandhugg få åtminstone en försmak av Gotland. Kanske för att senare återvända för ett längre besök. För vi tror väl att många skulle känna sig dragna till det de får uppleva?

Men samtidigt måste det ske under ekonomiskt ansvarsfulla former. Så att hamnägaren Region Gotland inte tar en jätteinvestering som man aldrig får tillbaka i form av hamnavgifter – bara för att man hoppas på att kryssningsturisterna ska generera intäkter i andra brascher.

Sådana antaganden måste göras med största försiktighet. Sjöfartstidningen berättar om professor Svein Larsens forskning om turism i västra Norge. Enligt Larsen är kryssningar den nya billiga massturismen. Kryssningsturister – som bor, äter och handlar ombord – är de som tillför allra minst till de lokala ekonomierna.Ja, bara hälften så mycket som campare och vandrarhemsbesökare. 300 norska kronor per dag. Vilket är mycket mindre än man brukar räkna med i olika glädjekalkyler.

Sjöfartstidningen skriver: "Enligt Larsen är det endast hamnbolag och hamnförvaltningar som tjänar pengar på ett kryssningsanlöp på ett hållbart vis samt ibland vissa yrkeskategorier som turistguider och företag som nischat sig specifikt mot service till kryssningsfartygen."

Investeringen i en ny kryssningskaj måste i så fall kunna räknas hem på egna meriter. Om en del av investeringen kan finansieras från extrerna källor så kan det påverka kalkylen, men Region Gotland kan inte ta sig råd att på egen hand göra en stor hamninvestering som inte ger tillräckligt avkastning. För man kan tydligen inte räkna med att kryssningsturisterna är så penningstinna och spendersamma som de en gång var.