Miljöpartiet kan lämna de röda

Politik2010-06-02 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Miljöpartiet presenterade sitt valmanifest i går.
Det är ingen hemlighet att jag tycker att miljöpartiet gör många rätt. Framför allt har de en oförstörd inställning till politiken och en uppfriskande saklighet och öppenhet inför nya lösningar på gamla problem.
Med det inte sagt att jag delar deras politiska uppfattning i alla delar. Långt därifrån.
Däremot är det mycket uppmuntrande att läsa att de i valmanifestet lyfter fram ord som: folkhälsa, jämställdhet och kultur.
Jag tror att de andra, äldre, partierna kraftigt underskattar väljarnas engagemang och intresse av en politik som lyfter fram andra saker än skattenivåer och statsfinanser.
Framför allt är den gotländska kulturpolitiken pinsamt tystlåten trots att kulturlivet här sprudlar och sprider ringar på vattnet långt utanför öns gränser.
Inte ett enda parti profilerar sig med en genomtänkt och offensiv kulturpolitik.

Miljöpartiet är inget socialistiskt parti. Tvärtom är ett av partiets grundstenar att man är emot den traditionella blockpolitiken. Att man nu ändå är med och bildar ett vänsterblock förklaras med att man inte har något val om man vill ha största möjliga inflytande i politiken.
Bildandet av en stark borgerlig allians gjorde utrymmet mindre för självständiga mindre partier att komma in på banan.

Men att man nu ingår i en vänsterallians betyder inte att man kommer att ingå i en vänsteropposition om man inte vinner valet. Vare sig på riksplanet eller lokalt. I dag samarbetar redan många lokala miljöpartister med borgerliga partier i kommuner och landsting.
I sin blogg skriver också miljöpartiets på Gotland ordförande och förstanamn, Stefaan De Maecker, att partiet är berett att samarbeta med andra partier än s och v om man inte lyckas överta makten i kommunen. "Vår inställning är att blockpolitiken inte är bra i längden" skriver han.
Det skulle onekligen skapa en mer spännande politisk situation.
Och definitivt större inflytande för miljöpartiet.