Mats Mening

Politik2007-06-12 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Bötesbeloppet för bilkörning utan bilbälte är 1 500 kronor. Det är bra, för bilbältet är en av de största livräddarna i trafiken. Ibland kan man dock fundera över logiken i trafiklagstiftningen. Samtidigt som det kostar 1 500 kronor att åka bil utan bälte, är det nämligen tillåtet att frakta passagerare stående i bussar i 90 kilometer i timmen! Frågan har diskuterats och debatterats under många år, dock utan någon positiv reaktion från berörda myndigheter.
Det är nu hög tid för beslutsfattarna att vakna och snarast ta bort möjligheten att registrera bussar i kollektivtrafiken med ett antal ståplatser. Ingen skall behöva utsätta sig för livsfara genom att färdas stående i 90 kilometer i timmen!