Sverige framställs också ofta som ett samhälle där lagen tillämpas lika för alla, men ibland kan man drabbas av tvivel. Ta till exempel de omskrivna byggplanerna på Furillen och kollisionen med strandskyddet. Många intressanta uttalanden gjordes av sockenbor, politiker, entreprenörer och fastighetsmäklare och det var skrämmande med den positiva synen på särbehandling av inflytelserika och kända personer.
Och åsikterna lever vidare. I förra veckan hade GT en artikel om en unik liten stuga på strandtomt norr om Visby, som nu är till salu. Eftersom området inte är planlagt kan det bli svårt med bygglov för utbyggnad på grund av strandskyddet.
En känd gotländsk fastighetsmäklare kommenterar det hela så här: "Strandskyddet är väldigt starkt och det rubbar man inte på hur som helst. Om inte ens Björn Ulvaeus får bygga så får i princip ingen."
Det känns faktiskt som det är många som delar förre landshövdingen Marianne Samuelsson syn på just detta med positiv särbehandling. Samuelsson hade nog bara lite otur att hon råkade säga det rakt ut vid fel tillfälle.