Man och kvinna?

Det är nog meningslöst att valberedningens Berit Andnor frågar Pär Nuder om han vill bli partiledare. Han har sagt nej. Däremot vore det bra med ett partiledarpar. Då är kvinnan klar, men herrar finns det flera att välja på!

Det är nog meningslöst att valberedningens Berit Andnor frågar Pär Nuder om han vill bli partiledare. Han har sagt nej. Däremot vore det bra med ett partiledarpar. Då är kvinnan klar, men herrar finns det flera att välja på!

Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX

Politik2011-03-02 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Valberedningen har samlat företrädare för distrikten och börjat diskutera principer om hur partiets ledarskap ska formas.

Kalmars Håkan Juholt ger uttryck för att det finnas chans att det blir byten inte bara på partiledarposten, utan även inom det viktiga verkställande utskottet och kanske partisekreteraren.

Frågan är om det finns en genuin vilja i distrikten att byta ordentligt i partitoppen eller om den huvudsakliga inriktning är att hitta en ny partiledare, som så många som möjligt kan enas om. Precis som förra gången med Margot Wallström, som inte var till förfogande, så drömmer många ännu om att Pär Nuder ska kunna övertalas att bli partiledare.

Pär Nuder har mycket skarpt tackat nej till att bli partiledare och jag tror det är bortkastad energi och drömmeri att hoppas på Nuder. Även om Pär Nuder är en intelligent och skicklig politiker är det mycket tveksamt om han kan vinna val och samla Socialdemokraterna bakom sig.

Dessutom lät det på Håkan Juholt som att dörren inte är stängd för att partiet ska pröva med två partiledare. Själklart då en man och en kvinna. Det skulle minska spänningarna och underlätta ledarskapet för förhoppningsvis Sverige största parti. Socialdemokraterna är ju en koalition av åsikter inom den Socialdemokratiska idé- och politikfåran. Kan i dagens läge en person hålla ihop denna koalition?

Jag tror det blir enklare och en förnyelse om Socialdemokraterna vågar pröva med ett partiledarpar, istället för den traditionella partiledarmodellen a´la kommunalpamp. Visst behövs handlingskraftiga ledare, men partiledare måste lyssna ordentligt också, annars misslyckas de.

Om Socialdemokraterna skulle fastna för ett partiledarpar, så är Lena Sommestad själskriven som kvinna i ledarskapet. Tänkbara män är Mikael Damberg, Thomas Eneroth och Leif Pagrotsky.

Jag hoppas att valberedning i slutet av veckan går ut med frågan om partiet ska ha två partiledare och presenterar ett antal partiledarkandidater som är villiga. Sedan får debatten löpa och så väljer kongressen den 25 mars partiledarna.