Lyxfällan i utförsbacken
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Men det är ju inte bara privatpersoner som ibland har svårt att rätta mun efter matsäck.
I Dagens Nyheter läser jag om hur butiksbiträdet Micke Engh anmält Hagfors kommun till Lyxfällan.
Varför behöver Hagfors kommun hjälp, frågar DN.
- De har gjort massor av dumma affärer. Som exempel kan jag nämna slalombacken som de sålde för 50 000 för några år sedan och nu köper tillbaka för två miljoner. Kommunalrådet säger att det är en god investering och att den kan komma att användas som pulkabacke. En dyr pulkabacke tycker jag.
Kommunalrådet Mikael Dahlqvist (S) tycker inte att man ska skämta om Hagfors problem. Till TT säger han:
- På 30 år har vi tappat 30 procent av befolkningen.
Det manar väl inte bara till allvar, utan även till eftertanke.
Kommer osökt in på vad Gotlands kommun redovisat för regeringen. Under förra året fick kommunen 32 miljoner kronor till regionalpolitiska projekt. Nästan hälften användes till att "stärka basförutsättningar" - som att stärka varumärket Gotland och studier i hur man ska få fastlänningar att flytta till ön.
Befolkningen minskade.