LO-Wanja blir ordförande i Europafacket

Politik2007-03-07 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Wanja Lundby-Wedin slog sig genom könsbarriären när hon blev svenska LO:s första kvinnliga ordförande år 2000.
Nu står hon beredd att riva nästa barriär när hon i maj föreslås bli Europafackets ordförande. Också det en förtroendepost hon blir första kvinna på.
Utmaningen i Europa är i grunden densamma som i Sverige, även om det finns skillnader i såväl organisationsgrad som fackliga traditioner i de enskilda länderna.

Blygsam organisationsgrad
Som LO-ordförande i Sverige basar Wanja Lundby-Wedin över femton fackförbund och över relativt blygsamma två miljoner medlemmar. I Europafacket kommer det att handla om 76 medlemsorganisationer från 35 länder som tillsammans representerar 60 miljoner löntagare.
I många av de enskilda medlemsländerna dock med ibland rätt blygsam organisationsgrad på 17-20 procent, i en del fall runt 35-45 procent, mera sällan uppåt 70 procent och så runt 80 procent i medlemsländer som Sverige, Danmark och Finland som toppsiffror.
Förutsättningarna att bedriva fackligt arbete varierar starkt bland Europafackets 35 medlemsländer. Kanske inte helt förvånande då att Europafacket nu vill ha en skandinav och kvinna som ny förtroendevald ordförande för kommande mandatperiod.

Sverige en förebild
LO har betytt mycket för svensk arbetsmarknad (kollektivavtalstäckning, kompetensutveckling av arbetskraften) och svensk arbetsmarknadslagstiftning. Det är väl vad européerna möjligen kan hoppas att "bussiga och glada" LO-Wanja ska betyda som inspiration och lärande exempel också för andra i de enskilda europafackliga länderna.
I bästa fall kan det fungera så. Men det finns en trög verklighet av bland annat olika strukturella hinder. Lagstiftning, union busting, tuffa arbetsgivare kan bli det som sist och slutligen fäller avgörandet för hur lätt eller svårt det är att öka medlemsanslutningen och styrkan i de fackliga organisationerna i de enskilda länderna inom Europafacket med låg eller halvlåg organisationsgrad. Men något lite kan det ändå betyda att Europafacket nu får en kvinna och svensk som den främste i Europafackets ledning.
Genom att agera internationellt gör svensk fackföreningsrörelse (LO, TCO och Saco; ingår alla i Europafacket) dessutom sina medlemmar den bästa tjänsten de kan få. Genom att förstärka facket utomlands blir också riskerna för lönedumpning mindre.

Värna anställningsskyddet
Därmed kan de fackliga striderna på hemmaplan också koncentreras på andra väsentliga ting. Exempelvis att kämpa för en a-kassa på en anständigt god omställningsförsäkringsnivå. Mer kompetensutveckling av arbetskraften, fortsatt god reallöneutveckling i ansvarsfulla kollektivavtal.
Och att anställningsskydd och arbetsrätten inte urholkas av en regeringen, som alltför mycket lyssnar på en högljudd arbetsgivarevärld, som kanske fått för sig att det nu är "skördetid" för dem.