Längtan efter kunskap och jobb

Politik2011-04-30 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Att längta är nog något som de flesta ägnar sig åt. Det går inte att ta fel på glädjen som så många känner när årstiden går från vinter till vår och att det bara inom några veckor är sommar! Till och med slutna människor kan med ett leende kommentera glädjen över sol och värme.

Längtan kan också vara en orsak till att kunna hantera ett pressat läge i livet och att kunna lyfta blicken mot horisonten. Ofta handlar det om att klara av en situation eller en hektisk tid, men för alltför många handlar det idag om att förgäves längta efter ett jobb eller en hållbar ekonomisk tillvaro.


Ungdomsarbetslösheten
När ungdomsarbetslösheten på Gotland når rekordnivåer är det inte svårt att förstå den längtan och dröm var fjärde ungdom bär på. Att vara hänvisad till en ekonomisk tillvaro där det inte finns utrymme för någon dröm som innebär en utgift, leder i längden till hopplöshet.

När sedan utbildningsvägarna begränsas och det ställs krav på arbetslivserfarenhet är det svårt att lyfta blicken. Regeringen för en politik som skapar återvändsgränder för unga människor idag.

När sedan företagen söker arbetskraft saknas ofta kompetensen hos de sökande. Inget vore väl mer naturligt att då se till att de som saknar arbete får en möjlighet att bygga upp sin kompetens och komplettera luckorna i utbildningen.

Komvux måste få resurser att bistå arbetssökande och företag! Det är också en utomordentligt dålig ekonomi när försörjningsstödet ökar kostnaderna för regionen medan staten sparar på utbildningen.

När ekonomin sanerades på 1990-talet innebar det att många ungdomar aldrig kom in på arbetsmarknaden och katastrofen drabbade många med en alltför tidig och ofrivillig pension. Vi får inte göra om misstaget.


Utbildning och jobb
När det talas om en stark ekonomi idag och att det finns reformutrymme bör det vara dessa utsatta grupper som prioriteras framför skattesänkningar för de som redan har. Vi får inte släcka livsgnistan och hoppet hos de som söker och längtar efter utbildning och jobb. När biskop Ingmar Ström fick frågan om hur han trodde himlen kunde vara, så svarade han med bilden av den första dagen på sommarlovet.

Och hur gamla vi än är så kan vi känna den starka livsglädjen när ett helt sommarlov låg framför. "Den blomstertid nu kommer...." sjöngs med glädje och ingenting var omöjligt.


Åter känna livslust
Det är inte heller omöjligt att skapa förutsättningar för alla arbetslösa ungdomar att återigen känna en liknande livslust med vägar till ett bra liv. Med rätt prioriteringar har vi möjligheterna, men då måste regeringen tänka om.