Gotlands "svarta" får
Bleknar i offentlighetens ljus.Foto: Hasse Holmberg/Scanpix
Foto: Hasse Holmberg
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Fastighetsägaren Magnus Wiman sade till polisen att ta det lugnt. Vd Håkan Westerholm förklarade för GA:
- Han tyckte inte att vi behöver ingripa så länge ungdomarna var lugna. Vi förstår deras bostadsbehov och kritik mot kommunens bostadspolitik. Självklart vill vi hjälpa till och erbjuda boende för dem.
- Ska vi hyra ut på Göransgården måste vi förstås först ordna det praktiska och ställa i ordning huset.
I GT var Magnus Wiman verkligen vänskapligt sinnad.
- Jag kan tänka mig att låta ungdomarna bo där. Det är gott gry i dem.
Och det dröjde naturligtvis inte länge förrän gotländska politiker ville visa förståelse för ockupanternas krav på små, billiga bostäder åt unga. I radion talade Lilian Virgin om att återinföra investeringsbidraget. Som aldrig fungerade som tänkt. Det är väl ett bra sätt att framstå som att man vill göra något. Men ärligt är det inte.
Det finns vägar att pröva. Nybyggen är nästan per definition dyra. Men det finns naturligtvis anledningar till att det byggs färre bostäder per capita i Sverige än i grannländerna. Man kan exempelvis sänka skatterna på byggandet, förenkla planprocesser och förenkla bygglovsförfarandet. Och ja, jag tror att marknadshyror skulle göra det enklare för unga att komma in på marknaden. Men billigt blir det så klart inte.
En klapp på huvudet var nog inte vad ockupanterna ville ha. Men det finns värre sätt att bli berövad sin radikalitet.
Häromveckan hade Reclaim Rosengård bespetsat sig på en gatufest och en rejäl holmgång med polisen. Men boende i områdets ville annorlunda. De återtog sin egen boendemiljö genom att komma ut på gatorna och skicka iväg bratsen. Bussarna med maskerade "demonstranter" möttes av medålders familjefäder som förklarade att aktionen
Till Sydsvenskan sade Ali Finjan, en av rosengårdsborna:
- De vill bara sabba och förstöra. Jag hoppas att de aldrig kommer hit igen.
Mohammed Aburid gav sin syn på aktionen:
- De kommer hit och ställer till problem och vi vill inte ha dem här. Det blir bara en massa våldsamheter som ger Rosengård dåligt rykte. De kan väl ha sina fester hemma i Limhamn
Sydsvenskans reporter på platsen berättade om hur Reclaim Rosengårds maskerade aktivister tvingades fly till McDonalds. Ligger det inte ett ironiskt skimmer över att det var just i denna kapitalismens kyrka som de sökte asyl?