Gå och rösta på socialdemokraterna
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Men jag vill säga så här: Låt nu inte det som hänt, genom att ett parti burit sig synnerligen dumt åt, öka föraktet för politiker så långt så ni stannar hemma och avstår från att gå och rösta.
Tyvärr har vi haft en valrörelse där politiska funktionärer bildlikt varit beredda att gå över lik, för att kunna erhålla en eller flera statsrådsplatser, men än en gång. Låt er inte avskräckas, utan tänk så här:
Det finns i vår värld hundratals miljoner medmänniskor som inte ges möjligheten att säga sin mening i fria val. Låt inte några galningars tilltag få oss att avstå från VÅR självklara möjlighet och rätt att rösta!
Sedan må det vara en datorfåkunnigs rätt att fundera om det där sättet att lagra sina hemligaste hemligheter, är ungefär som att lägga dom i det bastantaste kassaskåpet och sedan låsa med en dassdörrshasp?
En liten kommentar till något som hänt nyligen. En ny utredare (vilken i ordningen?) säger att OM det skulle bli aktuellt med förstatligande av vår färjetrafik, så skall det vara Statens Järnvägar som blir huvudman!
Kan det inte vara nog med dumheter i den här frågan snart?
Statens Järnvägar har varit verksamma på Gotland, men drog sig tillbaka för 46 år sedan.
På grund av olönsamhet. De blivit utslagna av landsvägstrafiken!
Så än en gång uppmanar jag alla: GÅ OCH RÖSTA och RÖSTA MED SOCIALDEMOKRATERNA.