Mitt resonemang om att det är tre block i den gotländska politiken har väckt reaktioner från Folkpartiet (Johan Malmros 28/10), Moderaterna (Lena Celion, i dag) och kanske jag kan tolka Eva Bofrides kommentarer som någon form av uttryck för hur Centern ser på den borgerliga oppositionen.
Det är viktigt med en konstruktiv och alert opposition. Särskilt på Gotland har vi så mycket att slå vakt om och att utveckla. Då är det en styrka att alla partier hjälps åt. Men också att åsiktsskillnaderna kommer fram. Det är ju grunden i demokratin. Det handlar också om det viktiga politiskt ledarskapet. Det krävs ett aktivt, offensivt ledarskap av Åke Svensson (S) och de andra i regionledningen. Men det kräv också ett aktivt ledarskap av oppositionspartierna.
Johan Malmros berättade att allianspartierna fortfarande träffas och diskuterar, men att kravet på att vara eniga nu, inte är så stort i oppositionsrollen. De kan därför profilera sig som partier, vilket också sker. Särskilt mellan de jämnstora Moderaterna och Centern. Tvekampen mellan Moderaterna och Centern är tydlig. Eva Bofride på Gotlänningens ledarsida bekräftade i lördags mitt intryck av att Lars Thomsson (C) agerar mer som oppositionsråd, än det verkliga oppositionsrådet Lena Celion (M). Ja, Eva Bofride var kritisk mot Thomsson för att han inte bara var oppositionsråd, han agerar som han vore i majoritet ibland.
Nu har Lena Celion och Moderaterna en poäng i att hon är tillbakadragen och att många andra moderater agera vilt i fullmäktige. Även om det inte alltid är så vettiga frågor de driver, ger det ett intryck av att Moderaterna har ett gott självförtroende och har många alerta företrädare. Medan Centern är trötta och bara har duktiga, ansvarstagande Lars Thomsson.
Det ska bli spännande att se de tre borgerliga oppositionspartiernas agerande de kommande åren fram till valet 2014. Moderaterna vill bli större än Centern och kunna regera regionen om det blir borgerlig majoritet. Lika spännande är det att se hur den rödgröna majoriteten ska kunna visa politiskt ledarskap och klara Gotland ur den ekonomiska krisen.