Borg smiter från försäkringspremie
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Erfarenheten visar att det kan gå riktigt bra för de platser som blir av med sina regementen. Vad Gotland beträffar är väl den saken ännu inte avgjord.
Men när vi diskuterar försvaret är den frågan egentligen inte relevant. Det är inte för den gotländska ekonomins skull som det var ett felaktigt beslut att avveckla försvaret av ön. Det berodde på vårt strategiska läge.
Det är inte Karlsborgs eller Halmstads arbetsmarknad som regementen skall försvara. Den skall överhuvudtaget inte vara en faktor när man bestämmer sig för hur och var försvaret skall vara organiserat.
Problemet är att försvaret inte klarar av att lösa sina uppgifter i dag, och definitivt inte är rustat för de utmaningar man kan stå inför i morgon.
Försvaret tillhör statens mest grundläggande uppgifter. Är det då vettigt att resonera baklänges? Att låta pengarna bestämma organisationen snarare än att låta organisationen avgöra resurstilldelningen?
Det är att spänna vagnen framför hästen. Och det är ingen stridsvagn jag talar om.
Försvarspolitiken borde handla om Sveriges förmåga att deltaga i internationella insatser för att bevara eller skapa fred. Den borde handla om Sveriges förmåga att hävda vårt territorium, i dag och i en osäker framtid. En borgerlig allians, som ägnat tolv år i opposition åt att kritisera socialdemokraternas lättsinniga nedrustning av försvaret, som varnat för att vår svaghet skadar vår långsiktiga trovärdighet inom säkerhetspolitiken, borde inte agera precis på det sätt som man tidigare kritiserat.
Varför misshandlar regeringen försvarspolitiken? Jag vet inte säkert. Men jag misstänker att det beror på att finansdepartementet, som inte har ett helhetsansvar, har fått alltför stor makt. Och Sveriges försvarsförmåga (eller oförmåga) ingår inte som en parameter i den kalkyl som finansminister Anders Borg använder för att avgöra om han är framgångsrik eller inte. Där finns kolumner för budgetsaldo och tillväxt. Sysselsättningens och statsskuldens utveckling är också beaktade. Men försvarsfömågan är inte en faktor.
Det är dålig politik. För även den mest inbitne ekonom borde förstå att det inte är en god idé att sluta betala sina försäkringspremier även om man sparar pengar för stunden.