Bara fega politiker vill ha färre opinionsmätningar
Foto: Fotograf saknas!
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Om opinionsundersökningar får politiker att vända kappan efter vinden borde man rimligtvis tycka att det är hos politikerna som problemet ligger. Ett flertal tunga politiker belyser icke desto mindre det faktum att partier och media inte är tillräckligt kritiska till information.
Kristdemokraternas Göran Hägglund och Folkpartiets Jan Björklund anser samtidigt att de många opinionsundersökningarna har resulterat i en devalvering, där varje enskild mätning inte betyder lika mycket längre.
De har rätt. Det går att nostalgisera över en tid då antalet opinionsundersökningar var litet och varje undersökning betydde jättemycket. Vad man riskerar att förbise är att "devalveringen" fungerar som ett vaccin mot överdriven tilltro till varje enskild mätning.
Metodologin och urvalet går säkert att ifrågasätta i merparten av de opinionsundersökningar vi matats med under de gångna månaderna. Det stora antalet gör dock att vi kan fokusera på helheten i stället för på delarna.
Som illustrerande exempel kan nämnas SCB:s majmätning. Den visade på en stor rödgrön ledning inför valet. Ända sedan 1970-talet har det alternativ som vunnit majmätningen också vunnit valet.
Om så blir fallet också denna gång beror det på andra faktorer än SCB:s bidrag, som bemöttes med skepsis. Varför? Jo, det stämde inte med trenden, och också efterföljande mätningar gick emot SCB:s bild.
Oavsett vilket regeringsalternativ man stödjer borde det gå att se det goda i att ingen enstaka undersökning ges så stort inflytande att den riskerar bli en självuppfyllande profetia.
På samma sätt bör man ta med en nypa salt måndagens undersökningar från SIFO och Demoskop som pekar på ett minskat förtroende för Fredrik Reinfeldt och regeringen efter "Littorinaffären". Vänta med slutsatser!
Det är trots allt inte en, utan ett flertal undersökningar under en längre period, som gör att vi säkert kan tala om Mona Sahlins låga förtroende i opinionen.
Det finns ett demokratiskt värde i att ett flertal aktörer verkar på marknaden för opinionsundersökningar.
Färre undersökningar skulle bara gynna makten, på bekostnad av insynen i systemet och granskningen av våra folkvalda.