Åland satsar på framtiden

Foto: Tobias Wallström

Politik2008-04-03 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Ålänningarna gör vad gotlänningarna saknar viljan (och makten) att göra. Att Åland är Finlands rikaste region, och att Gotland har Sveriges lägsta snittinkomster, beror både på attityder och förhållandet till centralmakten. Frågan om spelmonopolets framtid gör detta tydligt.
I oktober förra året tog moderaternas partistämma ställning för att spelmonopolet skall avskaffas. Med anledning av det beslutet skrev kommunalrådet Gustaf Hoffstedt (m) en artikel på denna sida om hur Gotland bör förbereda sig för framtiden. Avskaffat spelmonopol är en möjlighet. Svenska Spel skulle kunna utveckla sin verksamhet, i Sverige och i utlandet. Och Gotland skulle kunna locka fler spelbolag till ön. Bland annat de svenska spelbolag som i dag finns på Malta och i London.

Jag tyckte då att idén var intressant. Det tycker jag fortfarande. Det är inte fruktbart att se framtiden som ett hot och bara värja sig mot förändringar. Det är bättre att försöka bli en vinnare när världen förändras.
Det är möjligt att det rör sig något i det gotländska samhället som går under min radar. Men jag tror inte det. Hoffstedts förslag har fallit på hälleberget. Gotlänningarna förlitar sig på spelmonopolet och Svenska Spel. Man lierar sig med det man fått sig tilldelat av staten, och avstår från att planera för en framtid där spelbranschen kan utvecklas.

Så gör de inte på Åland. Och där har de ju också makten att avskaffa sitt eget spelmonopol. Ålands Penningautomatförening omsatte 2006 över 80 miljoner euro. Men det betyder inte att man vilar på lagrarna.
Landskapsregeringen har låtit svensken Jan Francke utreda om Åland inte skall ersätta spelmonopolet med spellicenser. Målet är att avveckla spelmonopolet, släppa in fler företag och samtidigt upprätthålla samhällskontrollen över verksamheten.
I förra veckan blev utredaren klar. Enligt hans förslag skall ett dussintal licensinnehavare betala licensavgift, årlig avgift samt spelskatt. Och av allt att döma kommer utredarens förslag att bli verklighet.
Hur är det i Sverige? Här har vi en regering som bedriver fördröjningsstrid mot EU-kommissionen för att i det längsta försvara spelmonopolet. Och i den region som är mest associerad med spelmarknaden, Gotland, ja här händer just ingenting i frågan.