Alla partier förlorar pÄ ett nyval

Erik Ullenhag (FP), Anna Kinberg Batra (M),  Emil KÀllström (C)  och Jakob Forssmed (KD) presenterar Alliansens skuggbudget under en presstrÀff i Riksdagens presscenter.

Erik Ullenhag (FP), Anna Kinberg Batra (M), Emil KÀllström (C) och Jakob Forssmed (KD) presenterar Alliansens skuggbudget under en presstrÀff i Riksdagens presscenter.

Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT

Ledare Gotlands Folkblad2014-11-26 09:50
Detta Àr en ledare. PÄ hela Helagotland publiceras ledarartiklar frÄn GotlÀnningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Det finns mĂ„nga adjektiv man skulle kunna anvĂ€nda för att beskriva det parlamentariska lĂ€get i Sverige just nu. Stabilt men allvarligt, Ă€r ett som verkar rimligt. Den rödgröna minoritetsregeringens stora styrkeprov intrĂ€ffar nĂ€sta vecka. Den 4 december röstar riksdagen om ramarna för budgeten. Om allt gĂ„r enligt praxis kommer regeringens budget att vinna omröstningen och regeringen Löfven kan sitta kvar vid makten med sin egen budget. Men riksdagens ursprungliga praxis Ă€r tillfĂ€lligt satt ur spel av en joker i leken – Sverigedemokraterna. Som inte vill berĂ€tta hur de kommer rösta i budgetomröstningen om en vecka. Kommer de lĂ€gga ner sina röster, som praxis sĂ€ger, eller kommer de att rösta för Alliansens budgetmotion och fĂ€lla regeringen?

Mellan 2010-2014 sĂ„g vi vid ett antal tillfĂ€llen hur regeringen Reinfeldt förlorade omröstningar i riksdagen för att Sverigedemokraterna röstade med de rödgröna. Och den dĂ„varande regeringen agerade tvĂ€rtemot hur en minoritetsregering ska agera. En minoritetsregering som hotas av nederlag i riksdagen mĂ„ste förankra sina förslag och bjuda in till förhandlingar med oppositionen för att undvika en regeringskris. Det Ă€r det enda rimliga. SĂ„ om vi ser till dagens lĂ€ge: bĂ„de Alliansen och de rödgröna har tydligt sagt att de inte kommer göra sig beroende av stöd frĂ„n Sverigedemokraterna. HedervĂ€rt, mĂ„hĂ€nda. Men för att Sverigedemokraterna ska berövas sin vĂ„gmĂ€starroll krĂ€vs blocköverskridande överenskommelser – och dĂ„ mĂ„ste alla demokratiska partier i Sverige sluta upp.

Hittills har oppositionen varit föga intresserad av att göra upp med regeringen Löfven. Beklagligt, med tanke pÄ att Alliansen antagligen skulle bli de största förlorarna vid ett eventuellt nyval. Det största partiet, Moderaterna, saknar partiledare. I partiet finns ett massivt vakuum efter Reinfeldt och Borg. Kristdemokraternas Göran HÀgglund har varit mÀrkligt tyst sedan valet. Jan Björklund, FP, har ett stÀndigt avgÄngshot hÀngande över sig. Den enda partiledare i Alliansen som har rejÀl medvind Àr Annie Lööf. Men Àr Annie Lööfs medvind tillrÀckligt stark för att blÄsa vind i allianskollegornas trasiga segel? Antagligen inte.

Det enda vi med sĂ€kerhet kan veta Ă€r att ett eventuellt nyval, som kan bli följden av ett nederlag för regeringen i budgetomröstningen, skulle Ă„samka mer instabilitet och kaos i en tid nĂ€r Sverige stĂ„r inför stora utmaningar. Hur skulle SD pĂ„verkas av ett nyval? De saknar ocksĂ„ partiledare och plĂ„gas av interna stridigheter, men det Ă€r ingen garant för att de inte ökar i vĂ€ljarstöd vid ett nyval. Och det Ă€r de som sitter med fingret pĂ„ avtryckaren – om inte riksdagens övriga sju partier gemensamt tar ansvar. Att ge SD den maktpositionen som det innebĂ€r att utmana en regeringsbudget har de inte gjort sig förtjĂ€nt av – de representerar en dryg tiondel av vĂ€ljarna. SĂ„ frĂ„gan till oppositionen blir: Ă€r vi verkligen bekvĂ€ma med att ge SD ett avgörande inflytande i hur Sverige ska regeras? Sverige behöver en handlingskraftig regering – ett nyval skulle rasera den lĂ„nga period av parlamentarisk stabilitet som Sverige haft under sista hĂ€lften av 1900-talet. Och för det mĂ„ste alla ta ansvar.

LĂ€s mer om