En fågel i handen?

Fjädrar anamma. Ett kanonställe som inte är något kanonläge.

Fjädrar anamma. Ett kanonställe som inte är något kanonläge.

Foto: Tim Brakemeier

Ledare Gotlands Allehanda2016-11-25 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Se upp för kanonkulorna! Det uppmanade jag till i rubriken till lördagens ledare. Men det var en varning som regionstyrelsens rödgröna majoritet valde att inte hörsamma. Den går istället vidare med planerna på att sälja fastigheten Kanonen 1, som inrymmer Campus Gotland och Almedalsbiblioteket. Trots att priset ligger långt under värderingen. Trots tidigare försäljningsskandaler. Trots oppositionens protester och trots att Regionen blir kvar som hyresgäst i den fastighet som säljs. Och trots att objektet inte erbjudits till den öppna marknaden, för att säkerställa att priset blir rätt.

De rödgröna borde ha duckat för kanonkulorna. Men det gjorde de inte och det kan komma att skada dem. Och ingen salva lär hjälpa mot den salvan. Går det att förstå varför?

Förklaringen är antagligen enkel. Personer under press kan fatta dåliga beslut. Det finns många skillnader jämfört med Gneabs försäljning av Hantverket 1, men här är också en likhet.

Det krävs inte att enskilda personer fattar illa förankrade beslut för att Region Gotland ska göra dåliga fastighetsaffärer. Det går finfint även i affärer som förankras enligt alla konstens regler i beslut med många inblandade.

Bakom affären ligger naturligtvis Region Gotlands ekonomiska trångmål. En anledning till att man ska ha sin ekonomi i ordning är att man inte ska tvingas sälja och spara i panik, på ett sätt som vållar onödigt mycket skada. Den som har sett ett par avsnitt av tv-programmet skuldfällan vet vad jag menar. De har sett hur de skuldsatta tvingas slumpa i väg ägodelar – bilar, stereoanläggningar, tv-apparater, motorcyklar med mera. Saker de köpt dyrt och nu tvingas sälja billigt för att ta sig ur ett akut krisläge.

Men är Region Gotlands ekonomiska läge verkligen så utsatt att man ska tvingas slumpa i väg en fastighet för 21,5 miljoner kronor mindre än vad den värderats till, för att hålla fogden från dörren. Läget är tufft, men ännu så länge är det väl ingen som talat om konkurs, utmätning och vräkning?

Sedan de rödgröna tog makten 2010 har läget långsamt förvärrats. Skattehöjningen man genomförde under slutet av förra mandatperioden slukades så snabbt att den knappt märktes i regionekonomin. Engångsintäkten från Kanonen 1 kommer inte heller att göra någon långsiktig skillnad i kampen mot den svällande kostnadsmassan. Inte någon positiv sådan i alla fall. Tvärt om ökar väl Regionens långsiktiga kostnader än mer när den gör sig till hyresgäst.