Ett säkert sätt att nå viral uppmärksamhet är att på olika sätt uppmärksamma människor som beter sig korkat eller säger korkade saker.
Nyligen har ett klipp från amerikansk tv spridits där Trump-anhängare får berätta om sina teorier. Som att Barack Obama är muslim och terrorist och att Hillarys hosta beror på aids.
Vi behöver inte gå över Atlanten för att hitta dessa konspirationsteoretiker. Vi har ganska gott om dem här i Sverige också.
Som SD-politikern i Dalarna som drömt att flyktingar fick gratis körkort och spred det som en sanning. Det finns också för många exempel på folk som i och för sig kan erkänna att nyheten de rasar över inte är sann, ”men det är för jäkligt i alla fall”.
I Svenska Akademins ordlista finns ett ganska nytt ord som skildrar dessa beteenden: faktaresistens.
Det förklaras så här: ”Förhållningssätt som innebär att man inte låter sig påverkas av fakta som talar emot ens egen uppfattning, som i stället grundas på till exempel konspirationsteorier.”
Ett annat nyord i samma trakter är ekokammare. Att man bara tar in och tror på åsikter och källor som bekräftar de egna, som ger ett eko på den egna föreställningsvärlden.
Förr i tiden, före internet och sociala medier hade i stort sett alla medborgare samma världsbild att utgå från. Alla hade sett samma nyhetssändning eller läst samma morgontidning. Sen kunde man ha skilda åsikter om detta men grunden var densamma.
Med all säkerhet har det alltid funnits grupper som ifrågasatt officiella nyhetskanaler. Som misstänkt att det inte är sanningen som refereras där.
Nu har dessa skeptiker av det mesta helt egna nyhetskanaler och människor kan få en aha-upplevelse och förklaring till olika personliga erfarenheter.
Det finns nästan alltid en syndabock, det kan vara invandrarna, liberaler eller vänsterpartister, kvinnor eller män, köttätare eller entreprenörer.
Det är lätt att skratta åt galenskapen när den visas upp i all sin ärlighet.
Men skrattet fastnar i halsgropen när konspirationer ligger till grund för stabiliteten mellan stormakter eller hur ett enskilt land eller kommun ska styras.
Läget är eländigt nog utan att vi behöver klistra på åsiktsmotståndare dessa epitet när argumenten tryter. När näringsminister Mikael Damberg (S) liknar Annie Lööf vid Donald Trump sänker han sig till en nivå som inte är värdig en minister.
Hur ska man då motverka utbredningen av faktaresistens som leder till att ganska stora grupper av människor faktiskt lever med övertygelsen om att makten medvetet döljer saker för oss, av olika mer eller mindre diffusa orsaker.
Utbildning och information är en bra medicin.
Parallellt med medier som i mycket större utsträckning än i dag ägnar sig åt att lyfta fram vad som är sant i en fråga, inte bara vad olika sidor tycker om den.