Mod att välja matväg
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Man har även analyserat ett tvärtomperspektiv, att återinrätta tillagningskök på äldreboenden, skolor och förskolor. Decentralisering istället för centralisering.
Utredningen föreslår förvisso systemet med kyld mat som tillagas på ett fåtal ställen och körs ut till serveringskök där potatis, ris och annat kan kokas på plats för att få bästa möjliga kvalitet.
Kostnaden för investeringarna för de olika extremalternativen skiljer cirka 20 miljoner kronor. Personal behövs i både tillagnings- och serveringskök och för mig låter det som ett resursslöseri att ha personal i ett kök där man inte lagar mat.
Rent ekonomiskt är skillnaden alltså inte astronomisk.
Fördelarna med kyld mat är att kunderna kan välja mellan olika rätter, man får ett jämnare produktionsflöde och slipper problem med varmhållning av maten. Men fördelarna med lokalt tillagad mat överväger ändå.
Tjänsterna för dem som ska transportera den kylda maten borde också bli en ny kostnad. Dessa tjänster jag tycker hellre kan finnas i köken där har de anställda dessuom säkert mindre i lön än chaufförerna.
Tänk om de gotländska politikerna hade mod att välja alternativet som tillför liv och rörelse i köken runt om på ön istället för att de bara ska vara ett ställe där man lastar om mat och kokar potatis.