Lika lön för lika arbete

Gotland2009-05-30 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Vi måste se till att fackliga rättigheter följer den fria rörligheten. Man ska ha lika lön för lika arbete, oberoende av varifrån man kommer! Denna självklarhet är inte självklar inom dagens EU.
För att få verklig fokus på frågan om att EU-valet kan avgöra om det blir fritt fram för lönedumpning inom EU, så har socialdemokraternas toppkandidat Marita Ulvskog uttalat sig skarpt. Hon menar att det är människohandel om utländska arbetare i Sverige tvingas jobba till lägre löner än vad de svenska avtalen anger.
Det handlar om utländska företag ska kunna konkurrera ut svenska företag i Sverige för att de utländska betalar lägre löner än de seriösa svenska företagen, som följer svenska kollektivavtal. Och det handlar om utländska arbetare ska ha mycket lägre lön för samma arbete som en svensk arbetare utför. Svenska och utländska arbetare måste få lika lön för lika arbete i Sverige.
Hur det blir med detta är en typisk röd eller blå fråga i EU-valet. Rösta rött och chansen finns att EU-parlamentet tvingar fram ett stopp för lönedumpning. Rösta blått och du får garanterat lönedumpning och en smygande lönesänkning inom hela svenska arbetsmarknaden och inom EU.
Lönedumpning eller inte är en viktig fråga som avgörs av hur du röstar i EU-valet. Därför är det viktigt att rösta nästa söndag den 7:e juni.
Läs mer om