Konkurs nästa?

Gotland2008-12-13 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Räddningspaketet för den amerikanska bilindustrin stoppades av kongressen. Ett stort hinder var nog de gigantiska vd-lönerna i bilbolagen. I USA får en arbetare jobb 334 år för att få ihop en årslön för en direktör. I Sverige får en vanlig arbetare jobba i 34 år för att tjäna ihop en årslön för en direktör.
I USA och i Sverige är skattebetalarna rasande över att direktörerna har plundrat bolagen med sina löner och bonusar. Direktörerna har bromsat utvecklingen av miljöbilar, vilket är en starkt bidragande orsak till att de inte kan sälja bilar och kanske nu går i konkurs.
Läs mer om