Bra med flexibel hemtjänst

Gotland2007-11-02 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Nu har social- och omsorgsnämnden tagit beslut, om att kolla upp hur det praktisk kan bli en mer flexibel hemtjänst, för alla som har detta bistånd.
Behoven hos de som har hemtjänst är väldigt olika. En del behöver mer praktisk hjälp som att städa, diska och hjälp vid dusch och påklädning. Ofta är biståndsbesluten relativt detaljbestämda vad hemtjänsten ska bistå med. Men redan idag sker en viss anpassning mellan de underbara människor, som jobbar inom hemtjänst och de som har hemtjänst.
Men det är viktigt att social- och omsorgsnämnden fattar politiska beslut, som ger både hemtjänstpersonalen, men också de ansvariga cheferna kurage och rättighet, att tillmötesgå önskemål från de som har hemtjänst. Om de äldre, som har hemtjänst, hellre vill gå en promenad, prata, spela kort eller göra ett restaurangbesök, så måste hemtjänstpersonalen kunna göra detta, utan att få skäll av chefer och politiker. Och så måste det faktiskt finnas tillräckligt med personal, så de inte måste springa runt som skållade råttor för att hjälpa alla, som ringer på hjälp.
Lika bra som flexibel hemtjänst, är inrättandet av en Fixare, om den nu heter Malte eller Märta spelar ingen roll. Fallolyckorna är många bland de äldre. Det leder ofta till att de inte kan bo kvar hemma längre. Därför är det jättebra med en fixare som byter lampor, byter gardiner och annat, som kräver balansakter på stolar eller stegar. Den risken ska de äldre slippa, så benbrott och fallskador kan minimeras. Det tjänar de äldre på och naturligtvis minskar lidandet och påfrestningen på den gotländska sjukvården.
Jag hoppas att det väldigt snabbt kommer fram ett regelverk inom vilket det kan bli en personlig uppgörelse mellan hemtjänstpersonalen och de äldre om vad hemtjänsten ska innehålla.
Flexibel hemtjänst är viktig både för de äldre och för personalen. Då kan de äldre få det roligare och bryta ensamhet och tråkighet. Flexibel hemtjänst är en mycket angelägen kvalitetshöjning av den redan utmärkta gotländska hemtjänsten.
Läs mer om