Behov av vd-tjänst?
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Företagare är som alla människor, de behöver sällskap och finner glädje i nätverk och grupper, där de kan diskutera rollen som företagare. De uttrycker faktiskt glädje över att Näringsliv Just nu för dem samman och att de får samtala om sin vardag, slit och glädjeämnen i företagandet. En del vill bara vara egenföretagare, medan andra kan expandera och anställa fler.
Sedan länge har vi på Gotland ett nätverk som heter Produkt Gotland. Det fyller många funktioner, men främst är det ett samtalstorg för företagarna. De samverkar om en del och konkurrerar i övrigt. Det som många företagare uttrycker är behovet av hjälp med att klara strategisk planering, upprättandet av mätbara mål och hur de kan få fler kunder, så lönsamheten ökar. Det låter som det skulle finnas en marknad för vd-tjänster. Almi hjälper till med mycket av detta, men kanske det vore den stora uppgiften för Tillväxt Gotland, att skapa en vd-tjänstbyrå för småföretagare. Som kan stötta dem i utvecklingen av företagen och att företagarna helt kan ägna sig åt att utveckla sina produkter och förverkliga sina livsdrömmar, som mycket av småföretagandet går ut på.
Istället för att tramsa med skrattretande uppslag om särskild tid på Gotland, kunde Tillväxt Gotland göra en verklig insats för att få Gotlands cirka 5 000 småföretagare att växa. De borde skapa en vd-tjänstbyrå, som skulle ge småföretagarna chans att verkligen växa, öka tillväxten och skapa fler jobb.