70 ö-jobb hotade

Vill Visby-slakteriet ge grisuppfödarna bättre betalt eller ska slakteriet läggas ner och 70 gotländska industrijobb försvinna?

Vill Visby-slakteriet ge grisuppfödarna bättre betalt eller ska slakteriet läggas ner och 70 gotländska industrijobb försvinna?

Foto: Söderlund Tommy

Gotland2008-03-06 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Det är industrijobben som gör att regioner växer mest i tillväxt och utveckling, läste vi för en tid sedan. På Gotland finns fler industrijobb i små, medelstora och stora företag än de flesta anar.
De flesta går jättebra och expanderar, medan några är hotade. Kalkindustrin på norra Gotland står inför viktiga avgörande. Ska Nordkalk i Storugns ta slut om ett år efter ett negativt utfall i Miljödomstolen. Eller blir det 25 års verksamhet till.
Ön slakteri är nu i farozonen. Svinuppfödarna lockas av ett slakteri i Kalmar, som betalar bättre till de redan pressade grisuppfödarna. Det är självklart att det råder fri konkurrens och att bästa pris får jobbet. Men det märkliga är det gotländska slakteriets agerande, som numera bara är ett slakteri, efter att styckarna fått sluta förra året.
Är inte Swedish Meats intresserade av att få slakta de gotländska grisuppfödarnas alla svin? Nog har Swedish Meats, som är en jättekoncern inom bondekooperation, råd att priskonkurrera med slakteriet i Kalmar. Om de verkligen vill värna om och utveckla slakteriet i Visby.
Eller håller Swedish Meats på att "låta" sig konkurreras ut för att kunna lägga ner hela slakteriet i Visby? Det verkar väldigt ryckigt och konstigt med hur Swedish Meats fungerar. Det är inte underligt att den gotländska företagare, som bygger en stor ny anläggning för grisuppfödning, också talar om att bygga ett slakteri. Missnöjet med Swedish Meats betalningsvilja är utbredd.
Om Swedish Meats agerar så klantigt eller medvetet lägger ner, så försvinner de återstående industrijobben på slakteriet. Det handlar om cirka 70 jobb. Uppstår ett slakteriet på södra Gotland, så behövs slaktare där. Men flyttas all slakt till Kalmar, ja, då försvinner också slaktarjobb från Gotland. Sedan är det ju underligt, både ur djurskyddssynpunkt och miljösynpunkt att transportera levande djur till fastlandet för att slaktas. Det låter väldigt fel.
Är det någon ruter i de bönder som finns i jordbrukskooperationen, så borde de agera inom Swedish Meats för att göra Visby-slakteriet konkurrenskraftigt mot fastlandsslakterierna. Även om öns svinuppfödare får mer betalt per kilo, så kostar väl transporterna? Inför hotet att 70 industrijobb försvinner på Gotland utgår jag från att kommunstyrelsens ordförande Eva Nypelius (c) agerar. Inte kan det ingå i centerns jobbpolitik att sitta passiv när 70 livsmedelsindustrijobb hotas på Gotland?
Läs mer om