SD Gotland slipper betala för att ha saknat egen öpolitik

I stĂ€llet för 100 000 kronor för nedlagt jobb Ă„t gotlĂ€ndska sverigedemokrater ska Peter Wallmark betala 73 163 kronor i rĂ€ttegĂ„ngskostnader.

Peter Wallmark och Lars Engelbrektsson, SD:s ordförande pÄ Gotland.

Peter Wallmark och Lars Engelbrektsson, SD:s ordförande pÄ Gotland.

Foto: Malin Stenström

Ledare2024-10-07 17:59
Detta Àr en ledare. PÄ hela Helagotland publiceras ledarartiklar frÄn GotlÀnningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Det rör sig om ett svidande nederlag för en gammal vĂ€n som ryckte in och gjorde Lars Engelbrektsson en politisk tjĂ€nst. För att Wallmark varit pappa i skrift till somligt av det som andra inom Sverigedemokraterna agerat avsĂ€ndare pĂ„, det har inte Gotlands tingsrĂ€tt ifrĂ„gasatt. Tvisten gĂ€llde om Wallmarks bolag hade rĂ€tt till ersĂ€ttning för den politiska hjĂ€lpen. Det hade han inte. 

Gotlands tingsrÀtt dömde till SD Gotlands fördel och ogillade Peter Wallmarks och hans hustru Christina Wallmarks ansprÄk pÄ ersÀttning för det de gjort Ät SD Gotland.

Domen i tvisten Ă€r en seger för Lars Engelbrektsson, som alltsĂ„ inte behöver betala för sin spökskrivares jobb. 

SD Gotland sade precis som det var i rÀtten. Att nÀr Peter Wallmark uteslöts ur partiet pratade han och Lars Engelbrektsson om att Wallmark skulle fortsÀtta att hjÀlpa till. De bÄda vÀnnerna hade haft samma position i partiet, pÄ Gotland respektive i Stockholm. Peter Wallmark ville fortsÀtta politiskt, trots uteslutningen.

SĂ„ det Ă€r inte vem som helst Engelbrektsson slĂ€ppte in för att fĂ„ fason pĂ„ sin politik pĂ„ Gotland. Han vĂ€nde sig alltsĂ„ till en person oönskad av partiet pĂ„ andra sidan vattnet. Politik ”pĂ„ entreprenad” hos en persona non grata, liksom. Inte heller om det handlade tingsrĂ€ttens dom.

SD Gotland fick alltsĂ„ gehör i tingsrĂ€tten för sin instĂ€llning; att partiet inte ingĂ„tt nĂ„got avtal med Wallmark och hans bolag om att utföra arbete mot överenskommet arvode. 

Peter Wallmark skrev oftast debattartiklar och pressmeddelanden pÄ eget initiativ och angav Lars Engelbrektsson som författare. SD-styrelsen har inte beslutat att Wallmarks bolag skulle fÄ betalt, framhöll Engelbrektsson i tingsrÀtten.

Wallmarks har Ä sin sida argumenterat för tvÄ muntliga avtal om att utföra arbete.

Den som trodde att det skulle vara en ”försvĂ„rande omstĂ€ndighet” för SD i tvistemĂ„let att partiet pĂ„ Gotland vid ett tillfĂ€lle faktiskt betalat ett ”konsultarvode ĂĄ 30 000 kr exklusive moms”, trodde fel.

Den faktura som SD Gotland betalat till Wallmarks avsĂ„g ”kostnadsersĂ€ttning hĂ€nförligt till arbete men inte arvode för utfört arbete”, fick tingsrĂ€tten höra av partiet. Men trots att tingsrĂ€tten drar ner brallorna pĂ„ SD Gotland och finner det styrkt att den uppgiften frĂ„n SD Gotland inte stĂ€mmer överens med vad som anges i fakturan, sĂ„ ser inte tingsrĂ€tten att det innebĂ€r ”att parterna kan anses ha ingĂ„tt avtal om ytterligare arbeten mot ersĂ€ttning”.

Partiet hade betalat ocksĂ„ för resa och boende, sĂ„ de 30 000 kronorna var ersĂ€ttning för arbete med budgeten, konstaterar tingsrĂ€tten. Att SD Gotland tidigare betalat Wallmarks bolag för utfört arbete utfört ”talar i viss mĂ„n för” uppfattning att parterna var överens om ersĂ€ttning. Men det Ă€r inte styrkt att avtal ingĂ„tts. 

Det ska bli spÀnnande att se om paret Wallmark reser sig efter knock-outen och hostar upp ytterligare bevisning för sin sak i ett överklagande. Mer bevisning och kanske en advokat, hade eventuellt gett en annan dom.

Innebörden av tingsrÀttens dom nu Àr att SD Gotland inte behöver betala för att partiet stÄtt tomhÀnt pÄ egen öpolitik.

Lars Engelbrektsson har fortsatt att ducka frÄn journalisters frÄgor i mÄlet. Den hÀr till exempel: Varför var det en bra idé att lÄta en centralt utesluten medlem fÄ agera i den yttersta partitoppen pÄ Gotland, med att formulera politiken?

Fortfarande gĂ€ller att ”domen”, i frĂ„ga om att hĂ„lla sig med spökskrivare pĂ„ det gotlĂ€ndska valmanifestet, inte kommer frĂ„n Gotlands tingsrĂ€tt utan frĂ„n vĂ€ljarna. 

GOTLÄNNINGEN

Det hÀr Àr en ledare. GotlÀnningens ledarsida delar Centerpartiets vÀrderingar.