Den gotländska sjukvårdens behov av kontinuerliga, snabba och säkra transporter är inget Tidöpartierna verkar bry sig om.
I höstas tillskrevs regeringen om de problem som plötsligt uppstod då SAS hastigt och mindre lustigt ställde in de flesta av sina avgångar mellan Visby och Arlanda. Den gotländska sjukvårdens behov av snabba, kontinuerliga och säkra transporter av bland annat blod och prover sattes då på svåra prov då Bromma inte var ett alternativ på grund av de tillstånd som behövs för att frakta bland annat prover och blod.
Regeringen tillskrevs för att under den period det rörde sig om lösa frakterna genom en snabbupphandling. Något regeringen Löfven fixat både snabbt och säkert i samband med pandemin. Men Tidöregeringens var inte intresserade och hittade i stället för lösningar en massa orsaker som satte stopp.
Nu är vi där igen. Postnord, som ägs till 60 procent av svenska staten, lägger ner alla sina postflyg till sommaren, där de bland annat trafikerat Gotland. I stället ska Postnord transportera posten till och från Gotland med Destination Gotlands färjor. För oss vanliga postmottagare lär det inte bli någon större skillnad då det redan i dag finns en tröghet i postsystemet. Uttrycket ”snailmail” (snigelpost) blir alltmer aktuellt.
Efter strulet i höstas hade den gotländska sjukvården hittat en snabb, kontinuerlig och säker transport i och med Postnords postflyg, men kommer sjukvården återigen att vara i händerna på SAS vilkas flygavgångar inte räknas in bland de som är kontinuerliga, snabba och säkra. Nu ska vi påpeka att både tidtabeller och snabbheten finns, men sjukvårdens behov av säkra avgångar lever SAS tydligen inte upp till. Att dessutom tvingas förhålla sig till en enda kommersiell aktör är något som kan sätta patientsäkerheten på prov. Något regionens hälso- och sjukvårdsdirektör, Marie Loob, berättat för P4 Gotland.
Utifrån de svar som representanter från Gotland fått av Tidöregeringen i för de påstötningar som gjorts lär den gotländska sjukvården få sköta sina egna problem, utan att regeringen ger någon hjälpande hand.
Det är synd att inget av Tidöpartierna läst den utredning som nyligen hamnade i mitt blickfång. I utredningen beskrivs Gotlands unika behov som landets enda ö-region och i den avslutande delen kan vi läsa:
”Utredningen finner det synnerligen angeläget, att statsmakterna snabbt tar itu med de gotländska trafikfrågorna och bringar dem till en tillfredsställande lösning. De gotländska problemen måste enligt utredningens uppfattning följas fortlöpande och ständigt hållas aktuella.”
Detta skrevs 1958 och som ni nu förstår så är det inte några nya problem som plötsligt dyker upp. Nej de utmaningar som Sveriges enda ö-region har på grund av ö-läget har alltid funnits. Och lösningarna har alltid varit de samma, i alla fall i modern tid. Staten måste ta sitt ansvar och dessutom ständigt uppdatera sitt ansvarstagande.
Under den nuvarande högerregeringen har det uppstått extrema höjningar av priserna på Gotlandsfärjorna och ett haveri för flygtrafiken till och från Gotland.
Förutom att tillföra medel till ett halvår med rabatterade priser på färjan har Tidöregeringen överlämnat resten på marknadens falska krafter.
För marknaden sviker när behoven är som störst, det vill säga i kristider, och då ska istället staten kliva in och ta över så att viktiga samhällsfunktioner kan fortsätta fungera utan större problem. Det gjorde regeringen Löfven under pandemin, medan Tidöregeringen inte rör ett finger under tiden de ser hur Gotland blir alltmer isolerat.