Det senaste valÄrstecknet Àr den Äterkommande kritiken frÄn högern mot LO och LO:s förbund att de stödjer Socialdemokraterna.
Orsaken bakom kritiken Àr sjÀlvklart byggd pÄ ett eget intresse dÄ LO:s aktiva stöd kan antas genererar röster till S. Alla sÀtt som gör att man minskar de politiska motstÄndarnas möjlighet att kampanja Àr bra. Men offerkoftan, som kamoufleras av ett mönster med omtanke om fackmedlemmarnas pengar, sitter illa pÄ högern och de liberala. Fackförbunden Àr demokratiska organisationer som fÄr göra vad de vill med sina egna pengar utifrÄn de beslut som tas i sann demokratisk anda. Dessutom redovisar LO öppet sina kampanjbidrag, vilket gör att den hÀr diskussionen kommer upp inför varje val.
NÄgra som aldrig fÄr kritik frÄn borgarna och SD för sina politiska kampanjer Àr arbetsgivarorganisationerna. Högerpartierna Àr tydligen inte lika omtÀnksamma nÀr det kommer till konsumenternas pengar. Det Àr ju vi, konsumenter, som finansierar nÀringslivets politiska kampanjer genom att köpa deras varor och tjÀnster till ett litet överpris. Organisationer dÀr vi inte har nÄgot inflytande, men dÀr vÄra pengar ÀndÄ nyttjas i propagandasyfte. Till skillnad frÄn de pengar som fackförbunden anvÀnder i sina kampanjer. DÀr har medlemmarna som betalar kalaset ocksÄ inflytande över hur deras medlemsavgifter anvÀnds.
En sak som blir lite rolig nÀr man ser pÄ det lite frÄn sidan Àr Sverigedemokraternas syn pÄ arvoden och ersÀttningar till politiker och de tjÀnstepersoner som Àr anstÀllda inom politiskt styrda organisationer. Jag tÀnker frÀmst pÄ toppolitiker och högre chefer inom stat, kommun och region. SD anser att ersÀttningarna och lönerna Àr för höga och vill dra ner pÄ de kostnaderna. Man ska ju anvÀnda skattebetalarnas pengar pÄ bÀsta sÀtt.
Samtidigt har SD vÀnt i frÄgan om vinster i vÀlfÀrden och vurmar nu för vÀlfÀrdsoligarkernas rÀtt att bÄde ha extrema löner och rÀtten för bolagen att drÀnera vÀlfÀrden pÄ skattemedel genom höga vinster. Att vÀlfÀrdkoncernernas Vd:ar tjÀnar fem gÄnger sÄ mycket som en normalbetald regiondirektör, eller tre gÄnger mer Àn landets statsminister Àr tydligen helt okej för SD. Deras höga ersÀttningar och enorma vinstuttag Àr tydligen inte slöseri med skattemedel utan bara en följd av den nyvunna vÀnskapen.
För nu Àr SD och nÀringslivet bÀstisar och dÄ ingÄr inte lÀngre nÀringslivets toppar i det som SD benÀmner som etablissemanget och Àr dÀrmed ingen fiende till det rike som SD vill skapa.
Fiende till SD:s rike Ă€r dĂ€remot IF Metall. Fackförbundet har nĂ€mligen följt sina stadgar och frĂ„ntagit en förtroendevald sitt uppdrag. Jag kan förstĂ„ att SD reagerar. De har ju sjĂ€lva en rĂ€tt fri syn pĂ„ hur de anvĂ€nder sina stadgar i uteslutningsĂ€renden. De trogna blir ju kvar medan de man klarar sig utan kan offras tillsammans med de besvĂ€rliga och otrogna. Dessutom var det en SD-politiker som IF Metall nu hanterade utifrĂ„n förbundets stadgar. Stadgar som tydligt beskriver en organisation som stĂ„r för allas lika vĂ€rde. Ăr det nĂ„got medlemmarna ska veta sĂ„ Ă€r det att de kommer att fĂ„ samma hjĂ€lp oberoende av hĂ€rkomst, religion, kön eller sexuell lĂ€ggning.
Att vara förtroendevald i ett fackförbund Àr inte en mÀnsklig rÀttighet. Det Àr inte heller förenligt med att ha tunga uppdrag inom SD eller andra organisationer som sÀtter arbetare mot arbetare. Hur ska muslimer eller de med samiskt ursprung kunna kÀnna sig trygga med företrÀdare som Àr aktiv i ett parti vars högsta företrÀdare ser islam som en förskrÀcklig religion, anser att samer inte Àr svenskar och i nationell TV beskriver att invandrare inte passar in hÀr.
Men som sagt, borgarna och högerns attacker pÄ fackföreningarna inom LO-kollektivet Àr Äterkommande varje valÄr. Nu kan vi pricka av det pÄ vÄr lista över stÀndigt Äterkommande valÄrstecken.