Texten kommer från Gotland.net >>
Programmet för Gotland Pride har vuxit ordentligt sedan starten för tre år sedan.
– Det visar att den här veckan är viktig. Att många vill vara delaktiga, säger Linda Åslund i Gotland Prides samordningsgrupp.
Årets festival invigs 10 november och pågår till 15 november. Samordningsgruppen arrangerar invigningen och avslutningen, resten av programmet fylls av en mängd olika arrangörer.
– Meningen är att det ska vara en folkets vecka och vi vill att så många som möjligt ska kunna vara med, säger Maja Ollberg i samordningsgruppen.
Så vad är det då som händer? Massor! I programmet ryms utställningar, tävlingar, teater, föreläsningar, musik, pyssel, film, politikermingel, workshops och till och med drop-in-bröllop, allt i HBTQ- och mångfaldsanda.
Bland årets nyheter finns bland mycket annat det kollektiva konstprojektet #tvattlina där konstnärerna Ilar Gunilla Persson och Heidi Lunabba bjuder in allmänhet, företag och organisationer att plocka fram kläder i regnbågens färger, hänga upp dem på en tvättlina och fota det hela och lägga upp det på sociala medier.
– De har varit runt med det här projektet på Prideveckor i hela Sverige, och där har man sett tvättlinor hänga överallt i städerna, säger Maja Ollberg.
Bakom en annan av veckans utställningar står konstnären Josefin Ringbom och fotografen Emily Evans.
– I utställningen på Clarion Hotel Visby undersöker vi om man kan expandera sin trygghetszon genom att aktivt gå ur den, berättar Josefin Ringbom, som deltar aktivt i Gotland Pride för första gången.
– Jag har besökt Gotland Pride tidigare år och har känt att jag har velat vara med, men att jag inte riktigt har passat in i gruppen. Nu tycker jag att vi har hittat en bra väg in, och hoppas att nå även den publik som kanske inte brukar besöka Pride, säger Josefin Ringbom.
På Länsteatern i Visby presenterar man i år 300 sånger om kärlek, en 24 timmar lång sångstund där en lång rad musiker tolkar kärlekslåtar.
– Annika Fehling, Zai Baba, Jimmy Ahlén, Lennart Bäck och Patrik Silvereke och Gotlandsmusiken är några av de som är inbokade och klara, men det finns fortfarande plats för fler som vill komma och sjunga, säger Linda Åslund.
Mer musik blir det 15 november då Musikaliska Sällskapet i Visby firar 200-årsjubileum med en stor galakonsert på Wisby Strand.
– Operastjärnorna Matilda Paulsson och Rickard Söderberg kommer tillsammans med en stor orkester att bjuda på örongodis från operavärlden, berättar Perolof Kallings på Musikaliska Sällskapet.
Regnbågsyoga, strandhäng med RFSL Gotland, litterärt knytkalas, drop-in-bröllop i domkyrkan, sing along bingo och regnbågsdisco är exempel på andra punkter på programmet. Veckan bjuder också på flera spännande föreläsningar, bland annat med Saga Becker, den första transidentifierade personen i Sverige som vunnit en Guldbagge och Lukas Svärd, elitidrottare i svenska thriathlonlandslaget som berättar om hur det var att leva i fel kropp.
Den årliga Pridefesten arrangeras på Wisby Strand 13 november. Årets huvudakter är Death Team, som brukar beskrivas som en blandning mellan Abba och Eminem, och Systraskap med sin blandning av elektro, akustiskt och dans.
Prideveckan på Gotland avslutas söndagen 15 november med häng på Lila Shala på Södertorg. Då kommer också årets regnbågsbagge att delas ut till en person eller organisation som gjort något bra för HBTQ-frågorna på Gotland under året.
Bara några dagar därefter, 20 november, uppmärksammas för första gången den internationella dagen Transgender day of rememberance på Gotland.
– Det är en dag då vi minns och hedrar transpersoner som blivit utsatta för våld, mördats eller tagit sitt liv. Tillsammans med Unga feminister Gotland anordnar vi en minnesceremoni med ljus i Almedalen, berättar Olof Lindqvist från Feministiskt initiativ Gotland.