De tog hem Svensktoppen nästa!

Juryn ansåg att bandet var solklart bäst i Svensktoppen nästa. Trots det blev det lite spännande i slutskedet.

Adam Lansgaard, Axel Holm, Gustav Lyberg, Johnny Andersson, Rasmus Bogegård, Johan Carlgren och Edvin Holm var med och spelade med Sons of Bourbon i Radio Gotland på fredagen.

Adam Lansgaard, Axel Holm, Gustav Lyberg, Johnny Andersson, Rasmus Bogegård, Johan Carlgren och Edvin Holm var med och spelade med Sons of Bourbon i Radio Gotland på fredagen.

Foto: Dennis Pettersson/helagotland.se

WEBB-TV+ Lyssna på låten!2015-05-29 14:21

Videon är inte längre tillgänglig

Det var fem finalister i den lokala upplagan av Svensktoppen nästa. I slutändan kom det dock att handla om Sons of Borboun med Axel Holm och Rasmus Bogegård i spetsen samt Mikaela Lawergren med låten Summer Night. Sons of Bourbon fick full pott av de tre jurymedlemmarna. Vilket innebar att man hade ett bra läge inför att publikrösterna skulle räknas. När de sedan fick 24 poäng av publiken stod det klart de tagit hem Svensktoppen nästa på Gotland med 54 poäng. Tvåan Mikaela Lawergren fick ihop 50 poäng.

– Det var fantastiskt trevligt. Speciellt med tanke på att vi fick full pott från juryn, säger Rasmus Bogegård.

Han säger att det var en märklig känsla när det stod klart att de tagit hem tävlningen.

– Det är märkligt att tävla i musik, men samtidigt är det kul att vinna. Med tanke på det starka startfältet känns det ännu bättre. Jag blev helt golvad av alla bidrag som var med, fortsätter Rasmus Bogegård.

Totalt 25 bidrag har chansen att få en plats i riksfinalen av Svensktoppen nästa. Först är det en jury som ska bestämma vilka de åtta bidragen blir.

– Jag är en försiktig optimist, säger Rasmus Bogegård.

Bidragen som var med

EP's Trailer Park - Slite

Niclas Nilsson - Shake it Jane

Mikaela Lawergren - Summer Night

Sons of Bourbon - Shared Loneliness

Bataljonen - Samla andetag

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!