Under 1 maj invigdes den nya vandringsleden vid Stavgard i Burs, som föreningen bakom järnåldersgården jobbat med att staka ut under det senaste året. Det fornminnesrika området kring Stavgard besöks av många, men området har hittills varit ganska otillgängligt på sina håll.
– Tidigare har det varit problem med att folk undrar vart de ska ta vägen när de kommit ut här i markerna. Nu har vi tillgängliggjort området så det blir lättare att ta sig runt, vi har satt upp skyltar och gjort kartor, säger Magnus Sjöholm, ordförande i föreningen Stavgard.
Under onsdagen hade ett hundratal personer tagit sig till Stavgard för att delta vid invigningen. Efter en officiell bandklippning var det många som ville gå med på den guidade turen runt den cirka tre kilometer långa vandringsstigen. Vandringen leddes av arkeologen Dan Carlsson, som berättade om fornminnen längs vägen.
– Det här är ett ovanligt välbevarat kulturlandskap från järnåldern. Däremot är det inte alltid så lätt att se det förutom på de ställen där det är öppna fält, säger han.
Längs den nya leden kan besökaren se bland annat rester av husgrunder, gravar och annan bebyggelse från järnåldern. Längs vägen betar också lamm och kor under delar av året.
Vandringsleden startar vid lägerbyn Stavgard och är markerad med gula stolpar genom terrängen ner till havet och Bandlundviken. Länsstyrelsen har varit med och finansierat leden, och vid arbetet med att röja fram stigen genom skog och mark har föreningen haft hjälp av Skogsstyrelsens "Naturnära jobb" samt markägare. På sikt är målet att koppla ihop vandringsleden med liknande leder i När, Rone och andra närliggande socknar.