Han vill ha tips om gotländska klanterier

Komikern Thomas Petersson kommer till Visby under turnén "Tillbaka i verkligheten". Nu vill han ha tips om ogenomtänkta klanterier, lokala tabbar och felbeslut på Gotland.

Politiska skandaler, ogenomtänkta kommunala projekt och tokiga påhitt av folk i allmänhet skojar Thomas Petersson om i sin nya show.

Politiska skandaler, ogenomtänkta kommunala projekt och tokiga påhitt av folk i allmänhet skojar Thomas Petersson om i sin nya show.

Foto: Bo Håkansson, Bilduppdraget

stand up2016-12-18 10:10

Thomas Petersson har redan gjort drygt 30 föreställningar med föreställningen "Tillbaka till verkligheten". Under våren blir det ytterligare 25 föreställningar, bland annat på Gotland.

– För första gången kommer jag med en soloföreställning till Gotland, säger Thomas Petersson.

Showen kretsar kring det ogenomtänkta och för att slå an lite extra hos en lokala publiken vill Thomas Petersson ha tips på ogenomtänkta klanterier från orterna han besöker under turnén.

Under de senaste åren har han funderat på om inte Sverige är världens mest välordnade land – eller försöker vara. För ibland blir resultaten ganska ogenomtänkta.

– Utanför Eslöv, till exempel, beslutade man att bygga ett nytt köpcentrum. Politikerna såg till att bygga en ny väg som asfalterades, det sattes upp gatljus och drogs en ny busslinje. Sedan hoppade de som skulle bygga köpcentret av och nu är vägen tänd hela vägen ut i ingenstans, berättar Thomas Petersson.

Hittills har Thomas Petersson turnerat med showen i 29 olika städer och från de flesta har han fått in tips på lokala ogenomtänktheter. Han berättar att alla komiker försöker hitta något lokalt att skämta om när de turnerar.

– Men när man går in och googlar så hittar man i regel bara det varenda lokalrevy redan avhandlat och folk redan är trötta på. Det är roligt om folk kan tipsa om mer personliga saker.

En stor del av tipsen brukar handla om trafiksituationer och rondeller.

– Trafik är något som engagerar folk överallt, men det blir sällan roligt, säger Thomas Petersson.

Ett mer personligt exempel är kvinnan som skulle boka hotellrum åt sina kollegor där det bara fanns dubbelrum.

– Hon hade en del bestyr med att para ihop vilka som skulle bo tillsammans och det blev lite fel när hon gick ut på läkarmottagningen och högt frågade en av läkarna om han bestämt vem han ville ligga med.

Vill du tipsa Thomas om ogenomtänktheter på Gotland är det enklast att skicka ett meddelande via Thomas Peterssons facebook-sida.

"Tillbaka till verkligheten" bygger på genomtänkta betraktelser av ogenomtänkta saker – från Norrbotten till Skåne.

– Det blir massor av exempel där jag själv gjort ogenomtänkta saker. Det blir både lokalt och personligt – lite som en lokaltidning, säger Thomas Petersson.

Läs mer om "Tillbaka till verkligheten" här>>

Thomas Petersson uppträder på Wisby strand den 3 mars 2017.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!