Vävt, tovat och garvat på Langska huset
"Visst gör det ont när trådar brister". Så heter den utställning på Langska huset i Visby som hade vernissage på torsdagskvällen.
Foto: Fotograf saknas!
De började hösten 2007 varav sex går andra året. Kursen är uppdelad i en vävprofil och en ull- och skinnprofil. En elev kommer också att göra ett gesällprov i handvävning. I kursplanen ingår bland annat vävning, olika typer av skinnberedning, tovning, färgtryck, ullhantering, formgivning och broderi.
- Vi ska inviga en fin utställning, menade länshemslöjdskonsulenten Birgitta Nygren och lämnade över ordet till linjeledaren Kerstin Widell som presenterade lärare och kursdeltagare och där de sistnämnda också förärades varsin blomma.
- En fantastisk utställning. Jag är glad att ha varit med om en liten del av vad som lett fram till de fantastiska produkterna, menade Gunilla Östbom, lärare i textil- och materialkunskap samt tovning, i sitt invigningstal.
Ord som framsades vid entrén till Langska eftersom det minglades utomhus med dryck och till gitarrmusik i väntan på att vernissagegästerna skulle släppas en trappa upp i utställningsrummen. Och i dessa väntade vackra, spännande och oväntade exempel på vad eleverna skapat. Såväl prydnads- som bruksföremål.
En alunberedd grävling, signerad Mona Gardarfve, hängde på en vägg. Och Frida Levander visade prov på olika garvtekniker som fett-, urin- och barkgarvning. Kattskalle hette ett textiltryck av Ingrid Nilsson. Men här återfanns även mattor, klädesplagg, bonader, dukar, kuddar, tovat med mera.
Utställningen pågår till 7 maj.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!