Världspremiär i Slite
Om en vecka har föreställningen "7 drömmar" premiär på Sliteteatern.
- Det absurda i drömmen tilltalar mig, det ger en stor frihet och det finns många olika sorters drömmar. Hela det här projektet är lite av en dröm som blivit sann, berättar Helena Högberg om hur arbetet startade.
Det första arbetet i länsdansen ville hon skulle ha en stark lokal förankring. Även om dansarna är rekryterade i Stockholm har hela föreställningen vuxit fram i Slite, på samma scen där den ska framföras fem gånger för allmänheten. Därutöver kommer flera skolklasser att få se föreställningen under skoltid.
Namnet på föreställningen associerar till Sju strömmar i Slite och det var en Slitebo som kom på namnet.
- Vem det var vet jag inte, det var nån som hörde dansarna sitta och prata om vad föreställningen skulle heta som kom fram och föreslog det, berättar Helena Högberg.
*
Helena Högberg bor i Slite och har numera väldigt nära till jobbet. Dansarna bor även de i Slite och fascineras över att man kan jobba med en sådan professionell föreställning på en så liten ort. Under repetitionerna har gänget blivit en naturlig del av samhället och man tycker det är roligt att det händer något på teatern.
Dansarna valdes ut mycket tack vare att de är nyutbildade "oförstörda" och hungriga, men också för att de är bra på att ta egna initiativ och improvisera.
- Föreställningen bygger mycket på improvisation, jag kan säga att ungefär så här vill jag ha det och då kommer det en massa idéer.
Sliteteatern tar in 300 personer vilket är mycket för en dansföreställning.
- Dans är en liten konstform och det är ovanligt med så stor publik, ungefär 100 är vanligt så vi tror inte vi kommer att ha fem utsålda hus, förklarar Helena Högberg.
*
De tre dansarna kände varandra mer eller mindre innan de fick jobb på Gotland. Oskar Frisk och Helena Lindqvist är födda och uppvuxna i Härnösand. Oskar utbildade sig i Göteborg Helena och Stina i Stockholm. Oskar och Stina har jobbat ihop tillsammans tidigare i Köpenhamn, Stina Nyberg kommer från Örnsköldsvik och gör även egen koreografi.
Länsdansen på Gotland finansieras av Statens Kulturråd under tre år och det är Länsteatern på Gotland som är huvudman. En halv miljon kronor per år fram till 2008 finns för verksamheten som förutom egna produktioner ska bestå av gästspel och residensprogram. Producent för "7 drömmar" är Mella Mata Escobar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!