Te Deum i S:ta Maria

Det var med en stark känsla av att vara privilegierad man i söndags kväll letade sig en plats i den så gott som fullsatta Domkyrkan för att uppleva ännu en fullödig konsert i denna vår förnämsta musikaliska mötesplats.

Kultur och Nöje2009-05-13 04:00
 Dirigenten och motorn i projektet domkyrkoorganisten Claes Holmgren kunde bjuda en stämningsmättad musikstund med stor bredd och underbart välljud, en högtidsstund av renhet och perfektion.
Konsertens första del sjöngs från läktaren, Otto Olssons Davids psalm 121 för blandad kör och orgel, och två av hans psalmer för sopran och orgel, samt Stenhammars Denne min käre Son för tenor och orgel. Lena Blomér och Erik Danielsson sjöng verken väl och njutbart.
Det följande programmet framfördes nere i kyrkan. Harpisten Margareta Nilsson Breman spelade ett mäktigt solostycke av Erland von Koch, och vokalensemblen Nonetten sjöng, lika utsökt väl som alltid, Missa Brevis av Lars-Erik Larsson. Domkyrkans ungdomskör Schola Cantorum Visbyensis, en liten grupp på knappt en dubbelkvartetts storlek, framförde sedan Åke Kullnäs Gör mig ödmjuk, gör mig stilla och Hildor Lundviks Liv och oförgänglighet med en lyrisk känslighet och musikalitet som lovar mycket gott för Domkyrkans framtid.
Slutligen framfördes huvudnumret, Otto Olssons Te Deum för blandad kör, stråkorkester, harpa och orgel, ett mäktigt och imponerande verk med korister från ett antal olika körer, som repeterat verket under lång tid. Resultatet var enastående, en kraftfull Service à Dieu som gav en intensiv upplevelse av högtid. Man kände sig förflyttad.
Ett stort tack till den stora Oratoriekören, till Gotlands Sinfonietta och organisten Berith Tivell, men framför allt till Domkyrkoorganisten Claes Holmgren, som åter gjort en stor musikupplevelse möjlig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!