Solosång möter textilslöjd
Från Kuba genom de värmländska skogarna, går musikresan Paradiset. Två föreställningar kommer att ges på Langska huset. Här möts folkmusik och tovad ullslöjd.
- Vi kom på att båda sett folklustspelet Värmlänningarna på tv i vår ungdom. Sångerskan Anna-Lotta Larsson sprang runt bland björkarna och sjöng. Och det gjorde ett stort intryck på oss båda, berättar Anna Eriksson, som kommer att sjunga Ack Värmeland du sköna!.
De började tala om att göra något gemensamt.
Folkmusik var något de båda tycker om, liksom: Naturen. Djur. Kärlek.
Livslust.
För Anna Eriksson blev det tio sånger baserade på sitt liv. Malin Sjöstrand tovade blad och fåglar av ull.
- Jag inspireras av hennes sånger och får idéer, säger Malin Sjöstrand som säger sig fungera som musa.
Föreställningen Paradiset startar på Kuba, dit Anna Eriksson ofta reste som tonåring.
- På Kuba blandas kristendom och afrikansk religion, santería. Oshun är en kubansk gudinna som man kan gräla med, helt vardagligt, eller ge presenter till. Oshun som docka finns med på ett altare på vår scen. Hon är kärlekens och flodens gudinna. Hon gillar guld och glitter, det som glimmar till i livet. Det glitter som gör att man hittar sin kreativitet och livslust.
Anna Eriksson sjunger några kubanska sånger om livet. Hon kommer också framföra egna och andras folkmusiklåtar, smaksatta med några droppar jazz.
En björk, med av Malin Sjöstrand tovade svarta fåglar, pryder scenen. "Blackbird singing in dead of night", som Beatles sjöng. Livet blir inte alltid som man tänkt sig.
- Blackbird, de svarta fåglarna ska föreställa tonåren när allt är rätt mörkt och besvärligt. Jag trodde själv att det skulle komma en prins på en äppelgren men... det är svårt att få livet som man vill. Man är vilsen. Ändå måste alla igenom den fasen för att bli vuxna. "Take these broken wings and learn to fly", sjunger hon.
För Anna Eriksson tog det en tillbakaflytt till Gotland. Hitta den stora kärleken innan hon lärde sig flyga igen.
- Jag hoppas att föreställningen ska fungera som en livsinjektion för alla i publiken, säger Anna Eriksson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!