Melodifestivalklubben planerar Gotlandsmöte
Melodifestivalcirkusen tar ledigt ett par dagar innan det bär av till Karlskrona. En intensiv vecka i Linköping är slut.
- De flesta har nog fördomar om att vissa människor inte ser på festivalen med det är något vi kunnat avföra med en gång, berättade Inger Lindström och Eva Modén från Östergötlands länsmuseum.
De hade pratat med såväl professorer som byggnadsarbetare, alla lika engagerade.
Under festivaldagarna minglar de bland publiken på de båda genrepen och gör intervjuer med de som kommer för att titta.
- I dag är det teveprogram som Melodfestivalen, Lets Dance och Idol som samlar hela familjen vid teven. Det finns inga andra program i dag som gör det, vanliga kvällar ser nån på teve medan en annan sitter vid datorn och den tredje gör något annat. Men de här tävlingarna tilltalar ofta hela familjen.
Förutom alla som tävlar och jobbar med artisterna krävs det en stor skara funktionärer som passar ut- och ingångarna med mera.
I pressrummet hittade vi i lördags en gotlänning.
Ingen större skräll eftersom man oftast hittar en gotlänning ganska snart oavsett var man än är.
Det var när en funktionär frågade om vi kom från GT eller GA som jag hajade till. Sån koll på gotländsk dagspress brukar man inte ha på fastlandet.
- Jag är från Gotland, förklarade Joachim Hansson med ett leende och allt blev lite mer begripligt.
Joachim flyttade till Linköping för sju år sedan för att plugga och bor nu kvar och jobbar i staden.
Han spelade hockey på Gotland men inte längre trots att hockeyn är stor i Linköping.
I ena änden av arenan small puckarna denna lördag på isen i LHC:s hemmaarena.
I andra änden var det schlager för hela slanten.
Några som reser runt och följer Melodifestivalcirkusen är Melodifestivalklubben.
Den har eventuellt en medlem på Gotland men hade ändå packat ner en Gotlandsflagga som de försökte få med in till lördagskvällens direktsändning.
- Vi gillar Ainbusk, förklarar Stefan Sahlstedt som har två barn som bor på Gotland och därmed är här ofta på besök.
Klubbens medlemmar värmde upp på en restuarang innan det var dags att åka till Cloetta Center. Glittriga sjalar och glitter i håret var ett vanligt kännetecken bland medlemmarna.
- Vi har klubbmöten varje år och om två år planerar vi att ha det på Gotland, berättar Stefan Sahlstedt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!