"Kristusbilder" deltema under Gotlands orgeldagar
På onsdag inleds i Visby domkyrka Gotlands orgeldagar som pågår 13-17 augusti. Solister från olika håll runt Östersjön deltar och som vanligt ges konserter såväl i orgelveckans nav, S:ta Maria domkyrka, som vid några utvalda kyrkor på den gotländska landsbygden.
Claes Holmgren orgelvecka Foto Stig Hammarstedt
Foto:
Temat knyter också an till den utställning som öppnar på söndag efter högmässan och som visar Kristusbilder från Asien.
Ett uruppförande blir det också under veckan. Det är domkyrkoorganisten Claes Holmgren som vid tordagens orgelmässa i domkyrkan framför sin "Buch der Orgel-Lieder" (K G C S A) från 2008.
Årets orgelutflykt på fredag besöker tre orglar. Färden går till Hogrän och Sanda kyrkor för orgelvisning samt till Sundre kyrka där Johan Hammarström, Västerås, spelar på den orgel som återinvigdes i maj i år (och som också pryder omslaget till programmet).
Förutom dessa landsbygdskyrkor ges under orgeldagarna konserter i kyrkorna i Rone samt, förstås, i Bunge, "kronan" bland orglarna ute på ön.
- Det är viktigt att peka på den fina orgelskatt vi har på Gotland, menar domkyrkoorganisten Claes Holmgren. De må vara små till stämmoantalet men är stora ur ett konstnärligt perspektiv.
Han är nöjd med standarden på de gotländska orgelinstrumenten.
- Det finns ett stort orgelintresse på Gotland och en medvetenhet där man ser orgeln inte bara som ett kulturhistoriskt föremål utan som ett levande verktyg. Orgeln är en identitet för församlingslivet.
Claes Holmgren ser gärna en anknytning av respektive interprets repertoar till hemlandet.
- Det är spännande att få musik från respektive land och som också passar instrumenten väl.
(Övriga medverkande solister under orgeldagarna förutom de nämnda är Ulf Samuelsson, Örebro och Dariusz Przybylski, Polen).
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!