I Pippis fotspÄr

I Pippi LÄngstrump-filmerna hoppade Pippi, gick baklÀnges eller red pÄ sin hÀst, med Visby som sceneri. Nu har du chansen att följa efter i hennes fotspÄr.

Foto: Love Strandell

Kultur och Nöje2010-07-30 00:00
Under den guidade vandringen I Pippis fotspÄr, blir deltagarna under leksamma former guidad till olika inspelningsplatser i Visby.
Sakletare
Barnen fÄr bland annat vara sakletare. Och det Àr tur att guiden har med sig en burk med sÄpa, för man hittar en sytrÄdrulle som fungerar alldeles utmÀrkt att blÄsa bubblor med. Och det gÀller att hÄlla tungan rÀtt i mun nÀr Pippis ramsa ska sÀgas: "KÀra lilla krumelur, jag vill aldrig bliva stur".
Hoppigt vÀrre
I Pippis fotspÄr Àr verkligen i hennes fotspÄr, för nÄgon regelrÀtt vandring Àr det inte tal om.
Det Àr hoppsasteg och tjolahopp-hopp som leder gruppen framÄt. Och under framfarten gÄr man bÄde pÄ lina och sjunger PippisÄnger.
Vandringen riktar sig till mindre barn mellan 4 och 7 Är.
Pris: Barn 100 kr (1 vuxen gratis per deltagande barn, annars 60 kr). Biljetter köps pÄ TuristbyrÄn.
Start: Vid muren ovanför Rackarbacken.
Tid: Tisdagar kl 10:00 och fredagar kl 14:00 (till 13 aug), samt onsdagar kl 16:00 (till 4 aug)
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!