Hiphop från 1601 i Trettondagsafton

I går smygvisades scener ur Romateaterns uppsättning "Trettondagsafton". Urpremiären var redan 1601 och skådespelarna får kämpa med replikerna för att få dem att kännas naturliga. - Första gången jag läste manus tänkte jag: Hur fan ska jag klara det här, säger Christian Hillborg, som spelar Orsino.

<7GT_Bildrubrik>Viola.</7GT_Bildrubrik> Sanna Ingermaa Nilsson spelar rollen som Viola, en karaktär som är navet av kärlekshistorien i "Trettondagsafton". Som förklädd till man skapar Viola en könsrollsöverskridande dimension av William Shakespeares komedi. Tobias Aspelin spelar den ena tvillingnarren.

<7GT_Bildrubrik>Viola.</7GT_Bildrubrik> Sanna Ingermaa Nilsson spelar rollen som Viola, en karaktär som är navet av kärlekshistorien i "Trettondagsafton". Som förklädd till man skapar Viola en könsrollsöverskridande dimension av William Shakespeares komedi. Tobias Aspelin spelar den ena tvillingnarren.

Foto: Linda Berglund

Kultur och Nöje2011-06-21 04:00

Romateatern ger i år William Shakespeares "Trettondagsafton" och skådespelarna får kämpa rejält med att få de över 400 år gamla texterna att låta moderna.

- Mina scener är enbart på blankvers, konstaterar Christian Hillborg, som spelar pjäsen för första gången.

Hans roll, Orsino, är hertig av Illyrien och indragen i en kärlekshistoria som blir allt mer komplicerad under pjäsens gång.

- Det finns många homoerotiska undertoner, Orsino vill bara ha män i sitt hov. Och i relationen till Cesario (en kvinna förklädd till man) finns en slags "bro-mance". Orsinio märker att det finns någon form av livskamrat i Cesario och det handlar om att hitta kärleken i stället för att söka den, säger Christian Hillborg.

Louise Ryme spelar grevedottern Olivia, till vilken Orsino friar. Rollen är något hon länge längtat efter.

- Det är underbart att bara få sätta på sig de här kläderna och gå upp på scen. Jag känner mig uppsträckt och missnöjd i det här snörlivet, som en energisk bakelse, skrattar Louise Ryme.

Att spela Shakespeare innebär utmaningar för skådespelarna, alla återkommer till språket.

- Inför den här pjäsen lägger jag nog ner dubbelt så mycket tid på läsningen mot vad jag hade gjort om manus var på svensk nutida prosa, säger Louise Ryme.

Hennes repliker skiftar mellan prosa och blankvers. I vissa replikskiften byter de form på halva vägen.

- Det är viktigt att hitta ett bra flow, vilket påminner en del om hiphop.

Rollen som Olivia är något av en dröm som blir sann för Louise Ryme.

- Det är nog prinsessgrejen som lockar. Att få stå på scen i de här vackra kläderna är fantastiskt.

Romateatern har sedan 2006 lidit av ekonomiska bekymmer. Då drogs de statliga och regionala pengarna in. I år har de fått 175 000 kronor av regionen och regissören Tomas Segerström håller tummarna för att publiken ska lägga upp de 455 kronor som biljetterna kostar.

- Det handlar mycket om att ha ett bra dragplåster som publiken känner igen. Jag övertalade bland annat brorsan (Michael Segerström) att komma ner och spela. Hans roll, Malvolio, är en av Shakespeares mest intressanta roller, säger Tomas Segerström.

FAKTA:

Rollistan för Trettondagsafton

Malvolio - Michael Segerström, Andreas Blek af Nosen - Ulf Brunnberg,

Olivia - Louise Ryme , Viola - Sanna Ingermaa Nilsson, Sebastian - Daniel Larsson, Tobias Rap - Johan Wahlström, Maria - Agneta Wallin, Orsino - Christian Hillborg, Antonio - Johan Hallström. Tvillingnarrarna spelas av Tobias Aspelin och Stefan Marling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!