Fyra dagar kan ge rekordpublik för Öppna Ateljéer
I år siktar arrangörerna ännu högre. Öppna Ateljéer har utökats till fyra dagar och marknadsföringen har nått ända ner till Italien.
- Det här kan bli hur stort som helt, säger projektledaren Mia Grönkvist-Olsson.
Arrangemanget har presenterats på turistmässor i Oslo, Helsingfors och Göteborg, och via Visit Sweden förutom i Italien även i Danmark, Norge, Frankrike och Holland.
Öppna Ateljéer håller öppet under pingsthelgen, men förutom 4-5 juni även klämdagen 5 juni och nationaldagen 6 juni. Även den presentationsutställning som hålls på Konstmuseet har fått utökade öppettider. 25 maj- 6 juni kan man se verk av alla deltagande konstnärer.
Också när det gäller antalet deltagande konstnärer och konsthantverkare är Öppna Ateljéer rekordstort. I fjol var de 87, i år 95. De kunde ha varit ännu fler, men 10-15 personer som ville vara med uppfyllde inte kraven.
- Vi följer de rekommendationer som KRO och KIF satt upp, bland annat om hur pass yrkesverksam man är och hur många utställningar man haft. Det är för att hålla kvaliteten uppe, säger Mia Grönkvist-Olsson.
Hon är imponerad över antalet deltagare.
- Det är en otrolig mängd professionella konstnärer och konsthantverkare som Gotland kan visa upp. Ingen annan konstrunda i landet håller sådan bredd och klass, säger Mia Grönkvist-Olsson.
Öppna Ateljéer har under 2005 och 2006 bedrivets som ett projekt med stöd från Leader+. Efter sommaren upphör det, men ambitionen är att fortsätta utveckla arrangemanget.
- Vi behöver få in pengar för att kunna ha en projektorganisationer. Riktigt hur det ska gå till vet vi inte i dag. Att ta entré vid ateljéerna är inte aktuellt, säger Mia Grönkvist-Olsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!