En resa i rätt tid
lHur var vistelsen i Tyskland?
- Kanon. Man får lägga upp vistelsen efter eget huvud, så jag reste halva tiden och jobbade resten. Jag besökte Berlin, Köln och Düsseldorf och reste hem via London. Det var verkligen en inspirationsresa.
lDe gotländska stipendiaterna bor i Schöppingen. Hur trivdes du i byn?
- Det är spännande att komma dit som konstnär. Till Schöppingen kommer stipendiater från hela världen och det är ganska prestigefyllt att komma dit. Många av dem är ständigt på resande fot, så det var kul att få en inblick i hur konstnomaderna har det.
lKommer resan att påverka ditt konstnärskap?
- Jo. Mer än jag trodde från början. Det känns som om resan blivit rätt avgörande. Den kom precis i rätt tid, när jag just avslutat något och var på väg till något nytt. Perspektivet vidgas när man får träffa andra människor och uppleva nya miljöer. Som gotländsk konstnär ska man vara tacksam för att den här möjligheten finns.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!