Camilla Eriksson en av tio som kom in

890 personer hade sökt till det treåriga skådespelarprogrammet på Teaterhögskolan i Stockholm, men bara tio kom in.

Kultur och Nöje2007-01-20 06:00
En av dem är 22-åriga Camilla Eriksson från Ekeby, som i söndags fick beskedet om att hon blivit antagen till utbildningen som startar i höst.
- Man kunde ringa och kolla av en telefonsvarare, eller gå till skolan och titta på en lista. Jag tvingade min hyresvärdinna att ringa, jag vågade inte själv, säger Camilla Eriksson via mobiltelefon från Liverpool.
Sju gånger har hon sökt till scenskolorna i Stockholm, Malmö, Göteborg och Umeå, innan hon nu till sist kom in.
- Det är en så overklig känsla, när man vill så oerhört mycket och vet att alla andra också vill, så man vågar inte tro att det ska lyckas.
- Det är helt sanslöst, jag har inte fattat det ännu, säger Camilla Eriksson.

Ansökningsprocessen till teaterhögskolan består av flera olika provomgångar, det sista provet pågår varje dag under en hel vecka, innan de sökande i slutet av veckan får besked om de blivit antagna.
- Den veckan är något av det värsta jag varit med om, man blir så motsägelsefull, man är dödshungrig och sen har man ingen aptit alls, är full av energi och sen dödstrött, är glad och sen ledsen och så är det otroligt mycket väntan.
- Det är väldigt påfrestande och samtidigt jättekul. Man undrar varför man utsätter sig för det här som är så jobbigt, men alla är i samma situation och stöttar varandra, säger Camilla Eriksson.
Trots allt slit tycker hon ändå att det är värt allt slit för att få ägna sig åt teatern.
- Teater är så himla häftigt. Det man känner när man spelar teater, känner man ingen annan gång, det är ett så enormt fokus.

Camilla Erikssons teaterintresse väcktes en sommar för tio år sedan.
- Det började med att jag var med i musikteatern På spåret, i Dalhem, när jag var tolv eller tretton och sen var jag fast, säger hon.
Sedan dess har Camilla Eriksson gått teaterstudiecirklar, medverkat som statist på länsteatern och i en teatergrupp för ungdomar, innan hon år 2000 började på gymnasieskolan Södra Latins teaterprogram, i Stockholm.
2003 tog hon studenten därifrån och sedan dess har det blivit en hel del tid på Gotland för Camilla Erikssons del.
- Jag har arbetat på Romateatern som statist och alltiallo, sen har jag varit anställd som skådespelare, produktionsassistent och teknikassistent på länsteatern och så har jag arbetat en hel del på Coop forum.
Just nu befinner sig Camilla Eriksson dock i Liverpool, England, där hon sedan i höstas går en ettårig, förberedande, teaterlinje.
- Här i England är det mer extremt, det är mycket mer folk som vill in i branschen och man måste ha en agent, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!